Muškáty přežijí zimu jedna báseň, stačí je mít v teplotě 5–10 stupňů Celsia

Muškáty budou i příští rok vypadat jako vypěstované ve skleníku – během zimy jim však musíte dopřát ty správné podmínky.

i Zdroj fotografie: JoachimKohler-HB / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Muškáty, známé svými zářivými květy a odolností, přinášejí radost do zahrad i na balkóny a terasy. Aby však vydržely do příštího roku, je třeba jim věnovat tu správnou péči. Proces zazimování muškátů začíná podle webu iReceptář ještě před příchodem mrazů. Zkraťte jejich stonky na výšku asi 15 až 20 cm a odstraňte všechny uschlé části. V průběhu této údržby věnujte zvýšenou pozornost půdě, ve které jsou rostliny umístěny. Měla by zůstat vlhká.

Zajištění přežití v zimě

Nyní, když jsou muškáty připraveny na zimu, je nezbytné zvážit podmínky jejich skladování. Optimální teplota pro přezimování muškátů se pohybuje od 5 do 10 stupňů Celsia. Vyvarujte se překročení horní hranice, protože vyšší teploty mohou u rostlin vyvolat obnovení aktivního růstu. Naopak příliš nízké teploty mohou způsobit poškození rostlin mrazem – to už jsem si sama bohužel několikrát vyzkoušela, když jsem si nepohlídala počasí.

„Během zimního období zajistěte muškátům přístup přirozeného světla. V tomto období je nehnojte, ale nadále je pečlivě pravidelně zalévejte. Půdu udržujte mírně vlhkou a rostliny zalévejte přibližně jednou za 3 až 4 týdnů. Pak přezimují nádherně,“ radí čtenářka Bronislava N. z Nechanic, a přidává i klíčové kroky pro úspěšné přezimování. Ty podle ní zahrnují toto:

  • Posouzení zdravotního stavu: Před zazimováním důkladně prohlédněte všechny rostliny. Ujistěte se, že nevykazují žádné známky chorob nebo napadení škůdci.
  • Pravidlo tří sezón: Uchovávání muškátů omezte na tři sezóny, protože po uplynutí této doby jejich krása klesá.

Chytrý způsob množení muškátů z tajného almanachu zahrádkářů: V rekordním čase se uchytí každý řízek, z jedné rostliny uděláte 5 dalších

Péče o muškáty po zimě

Po příchodu jara postupně zvyšujte zálivku a v březnu začněte s hnojením, radí web Deník. Při správné péči se vám muškáty odmění ještě velkolepějšími květy. Do poloviny května však rostliny nepřemísťujte ven, abyste předešli riziku poškození mrazem. Dodržováním těchto kroků dokážou i ti největší pěstitelští amatéři proces přezimování muškátů zvládnout bez potíží.

Aby vaše muškáty přežily zimy zcela bez potíží, musíte se o ně správně postarat – zásadní je pro ně především správná teplota iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše muškáty přežily zimy zcela bez potíží, musíte se o ně správně postarat – zásadní je pro ně především správná teplota

A nezapomeňte ani na správný střih. Podrobněji o něm psali Chalupáři-Zahrádkáři zde. A pokud vás v zimě potrápí hnědnoucí listy, vyzkoušejte obyčejnou vodní lázeň. S odpovídající přípravou a pečlivou údržbou mohou tyto odolné rostliny přečkat zimu a na jaře opět ozdobit zahrady a prostory svými zářivými barvami – tak proč to nevyzkoušet?

Když je místo a podmínky je dobré uchovat rostliny na příští rok. Odvděčí se lepším startem, a bohatějšími květy

Jak se o své balkonové rostliny staráte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články