Podzimní střih muškátů: Do zimy půjdou dobře připravené a potěší vás krásnými květy

Správný střih muškátů jim pomůže lépe přečkat chladné podzimní měsíce, takže vás na jaře potěší nádhernými květy. Není vůbec těžký.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim je pro zahrádkáře klíčovým obdobím, protože představuje přechod od letní hojnosti k zimnímu spánku. Jednou z rostlin, které v tomto období vyžadují zvýšenou pozornost, je pelargonie, známá také jako muškát. Správná příprava muškátů na podzim zajistí, že do zimního období vstoupí dobře připravené a na jaře se objeví připravené rozkvést krásnými květy.

Proč je podzimní péče důležitá

Podzimní péče o muškáty se doporučuje z několika důvodů. Není sice povinná, ale může výrazně prospět zdraví rostliny a jejímu budoucímu růstu. Muškáty se obvykle stříhají dvakrát ročně, jednou na jaře a podruhé na podzim. Podzimní řez je nezbytný proto, aby rostlina během zimy lépe odpočívala a na jaře rostla stejně intenzivně jako v předchozím roce.

Postup stříhání muškátů

Proces prořezávání začněte tím, že muškáty seříznete a ponecháte 5 až 10 cm stonku. Tato vzdálenost je dostatečná pro regeneraci rostliny a tvorbu nových výhonů v nadcházející sezóně. Dbejte na dezinfekci řezných nástrojů, abyste zabránili přenosu chorob mezi rostlinami. Je velmi důležité pracovat je ve chvíli, když je půda v truhlících zcela suchá, aby se minimalizovalo riziko infekcí. Po seříznutí ošetřete řez dezinfekčním přípravkem vhodným pro rostliny. Pokud ho nemáte k dispozici, lze jako alternativu použít peroxid vodíku nebo alkohol.

Množení muškátů z řízků

Odříznuté výhonky určitě nevyhazujte. Místo toho zvažte jejich použití k množení nových rostlin pelargonií. Řízky pelargonií snadno zakoření, stačí je jen ponořit do vody a počkat, až jednoduše zapustí kořeny.

Muškáty červené iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud patříte mezi milovníky muškátů a rádi byste jim dopřáli opravdu jen to nejlepší, pak je právě teď musíte omladit šikovným střihem

Příprava mateřských rostlin na zimu

Nyní je čas připravit pelargonie na zimu. Pokud máte muškáty rostoucí ve velkých dvoulitrových květináčích, můžete minimalizovat využití prostoru během zimy zkrácením kořenů a změnou velikosti květináče. Tím podpoříte rostlinu v tvorbě čerstvých kořenů, což je nezbytné pro její celkový zdravotní stav.

Při přesazování muškátu do menšího květináče připravte novou směs půdy. Použijte litrový květináč a smíchejte 500 ml kvalitní rašeliny, 500 ml univerzální zeminy a třetinu šálku zeolitu nebo perlitu. Tyto složky důkladně promíchejte, abyste vytvořili vyváženou směs zeminy bohatou na živiny.

Použití polystyrenu zajistí perfektní prostředí pro všechny řízky iZdroj fotografie: Freepik
Správný střih muškátů jim pomůže lépe přečkat chladné podzimní měsíce, takže vás na jaře potěší nádhernými květy

Zalévání po prořezání a přesazení

Muškáty byste měli zalévat jeden den po prořezání a přesazení. Při prvním zalévání zvažte použití mykorhizy nebo jakéhokoli přírodního hnojiva. Hnojiva je nutné používat střídmě; pokud používáte ta minerální, snižte doporučené dávky na polovinu. Nejlepší je použít jednu lžičku mykorhizy a půl lžičky biohumusu na jeden litr vody. A pomoci vám může také jód.

Jak na správnou přípravu kopřivového hnojiva pro poslední podzimní hnojení muškátů

Jak pečujete o muškáty s příchodem zimy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články