Když muškáty nekvetou, pomůže lékařský pomocník jód

Nekupujte speciální hnojící směsi a sáhněte raději do své domácí lékárničky a ošetřete muškáty jódem. Po této výživné zálivce vám všechny rostliny vykvetou do krásy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty patří jednoznačně mezi nejoblíbenější okrasné květiny. Velmi oblíbené jsou pro svou záplavu nádherných barevných květů, které při správném pěstování vytvoří květinové závěsy. Skvělou ozdobou jsou na parapetu, balkonu, terase nebo v květináčích a truhlících. Dopřejte těmto rostlinám extra dávku živin a podpořte tvorbu jejich květů.

Jak správně pečovat o muškáty

Aby vám rostliny prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči a ideální životní podmínky. Důležitý je dostatek slunečního světla, tepla, vody a živin. Bez těchto základních stavebních kamenů vám žádná rostlina neporoste. Vyberte jim proto slunné a teplé místo chráněné před větrem a pravidelně je zalévejte.

Proč je důležité rostliny hnojit

Vhodnými hnojivy lze stimulovat růst rostlin a vývoj kořenového systému. Tím podpoříte celkové zdraví a vitalitu rostlin, které tak budou mnohem odolnější vůči napadení škůdci, nákaze nemocemi, houbovými chorobami nebo vznikem plísní. Nahraďte chemická hnojiva přírodními prostředky a ošetřete muškáty touto výživnou zálivkou z jódu a peroxidu vodíku.

kvetoucí muškáty venku iZdroj fotografie: Unsplash

Výhody hnojiva z jódu

Tímto přírodním roztokem zajistíte muškátům správný vývoj. Peroxid vodíku působí na okysličení kořenů a jód přímo podporuje jejich kvetení. Jediné, co k výrobě této účinné směsi budete potřebovat, je 1300 až 1400 ml čisté nebo dešťové vody, plastovou láhev, injekční stříkačku, 1 ml peroxidu vodíku a 0,3 ml jódu. Díky těmto surovinám vaše muškáty porostou jako divé.

Jak vyrobit hnojivo z jódu

Nejprve do plastové láhve nalijte odstátou vodu a pomocí injekční stříkačky přidejte přesné množství peroxidu vodíku i jódu a směs pořádně zamíchejte. Pro snazší provedení láhev uzavřete víčkem a důkladně protřepejte, aby se všechny složky spojily. Nakonec použijte výsledný roztok k zalévání muškátů. Před jeho aplikací je však potřeba půdu okolo rostlin navlhčit čistou vodou. 

Ke každé rostlině přilejte dostatečné množství připravené směsi, jako byste je zalévali vodou. Po této zálivce vám muškáty bohatě a krásně pokvetou. Čím více rostlin je zasazených v jednom květináči, tím častěji byste měli doplňovat zásoby potřebných živin. Jedině tak se budou moci správně vyvíjet a kvést jasnými barevnými květy.

Jak pečovat o muškáty po zimě

Čím hnojíte muškáty na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články