Muškáty vykvetou cobydup, zařídí to pár kapek jódu

Aby vám muškáty opravdu vykvetly co nejdříve, nebojte se vzít si k ruce hnojiva. S jejich pomocí je rychle dostanete do formy.

i Zdroj fotografie: JoachimKohler-HB / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Příprava muškátů na jaro by měla začít právě teď. Tato fáze je totiž podle webu WikiHow absolutně klíčová a připravuje půdu pro zdravé rostliny a bohaté květy. Klíčová je postupná aklimatizace a také řez.

Kdy řezat muškáty: Načasování

Ideální doba pro řez muškátů je ve chvíli, kdy pomine hrozba mrazu a rostlina vykazuje známky nového růstu. Toto období obvykle připadá na začátek až polovinu jara, v závislosti na místním klimatu. Jakmile zaznamenáte první nové lístky, klidně začněte, jak radí stránky ZahrádkářskáPoradna. Můžete to samozřejmě udělat i později. Takové muškáty ovšem podle mých zkušenostní obrážejí o dost hůře a kvetou o dost méně.

Hnědnoucí listy muškátů vyřeší nenáročný zákrok. Stačí je vložit do vany, zbytek práce odvede obyčejná voda

Jak stříhat muškáty na jaře

Pro začátek se vyzbrojte čistými a ostrými nůžkami nebo zahradnickými nůžkami a dbejte na to, aby byl každý řez čistý a přesný a aby rostlina byla co nejméně poškozena a stresována.

  • Začněte tím, že odstraníte všechny odumřelé nebo zažloutlé listy a uschlé stonky. Nejenže tím rostlinu „uklidíte“, ale také můžete lépe posoudit její strukturu a naplánovat řez.
  • Určete hlavní stonky a zvažte celkový tvar a vyváženost rostliny. Snažte se vytvořit otevřenou strukturu, která umožní průnik světla a vzduchu do středu rostliny a podpoří zdravý růst.
  • Přerostlé stonky zkraťte přibližně na třetinu jejich délky, přičemž řezy provádějte těsně nad listovým uzlem nebo zdravým výhonem.
  • Zaměřte se na stimulaci nového růstu od báze a podél stonků seříznutím odnožujících nebo řídkých částí. Tím podpoříte rostlinu v tvorbě čerstvých, silných výhonů, které budou nositeli květů v letošní sezóně.
Pokud vaše muškáty zdárně přečkaly zimu, měli byste jim právě teď věnovat tu správnou péči. Velmi brzy vás tak potěší květy. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vaše muškáty zdárně přečkaly zimu, měli byste jim právě teď věnovat tu správnou péči. Velmi brzy vás tak potěší květy

Po řezu muškátů musí následovat hnojení

Po prořezávání je ideální čas na přihnojení muškátů vyváženým hnojivem s pomalým uvolňováním, které je připraví na následný bujný růst – skvěle vám může pomoci třeba hnojivo z aloe připravené podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů. Absolutním topem je však jód (v lékárně ho pořídíte jako jódovou tinkturu). 1 kapka do deseti litrů vody stačí. Když takto pohnojíte muškáty 3krát během šesti týdnů, budou až do konce sezóny kvést a růst přímo ukázkově.

Jak o své muškáty pečujete na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články