Milovníci pestrobarevně kvetoucích rostlin by měli rozhodně zpozornět. Seznam nejoblíbenějších rostlin pro terasu a balkon inspirovaný zkušenostmi zahradníků z celé Evropy dokáže povzbudit k prodloužení pěstitelské sezóny úplně každého. A vsadíte-li na skutečné stálice, budete zaplaveni barvami za všech okolností. Všechny rostliny z dnešního článku totiž mají jedno společné – bude se jim dařit i u úplných začátečníků.
Petúnie a surfinie na terasu
Absolutní klasikou jsou petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) nebo drobnokvěté surfinie. Ke svému báječnému vzhledu toho nepotřebují mnoho – snad jen slunné místo, dostatečně vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování (nejlépe každé dva týdny). U petúnií je pak třeba ještě odstraňovat zvadlé květy, aby došlo k vytvoření nových. Surfinie si naopak v tomto ohledu poradí samy, patří totiž mezi tzv. samočistivé letničky.
Plnokvěté begonie a jejich příbuzní
Vypadají nádherně a porostou i v mírném stínu. A oproti jiným rostlinám mají jednu velkou výhodu – jejich hlízy dokážou přezimovat, takže vám na jaře udělají radost znovu. A jaké si na balkon pořídit? Absolutní klasikou je begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). Máte-li spadeno na velkokvěté odrůdy, pak chtějte v zahradnictví Begonia tuberhybrida gigantea, drobnokvěté jsou naopak k dostání jako Begonia tuberhybrida multiflora.
Pěstování fuchsií zvládne úplně každý
Fuchsie, fuksie nebo také latinsky Fuksia – pod všemi těmito názvy můžete tyto nádherné květiny pořídit. Na balkonu nebo na terase se jim bude dařit všude tam, kde jim dokážete poskytnout polostín bez přímých slunečních paprsků. Jsou kyselomilné, takže potřebují i speciální substrát. A nikdy je nesmíte přemokřit. Jejich nevýhodou je, že zimu nepřežijí. To se však změní, pokud si pořídíte fuchsii magellanskou (Fuchsia magellanica) a dobře ji zazimujete.
Stálicí jsou i všechny druhy muškátů
Muškáty nebo také pelargonie byly oblíbenými květinami našich babiček. Své příznivce si však najdou i dnes. Ovšem zatímco dřív balkonům dominovaly poměrně obyčejné pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), dnes jsou mnohem populárnější velkokvěté druhy (Pelargonium grandiflorum). Do velkých truhlíků se také hodí vzpřímené pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), převislé pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) oceníte spíše v závěsných nádobách.
Kompozici doplní letničky okrasné listem
Nádherné květy výše zmíněných druhů by však nemohly vyniknout, pokud bychom je zároveň neobklopili i nějakou tou zelení. Vybírejte si dekorativnější, snadno pěstovatelné druhy, jako je například vrbina penízková (Lysimachia nummularia), bylinka popenec obecný, dříve známý pod jménem břečťanovitý (Glechoma hederacea), nebo falešný bambus psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera) či exotická povijnice batátová (Ipomoea batatas).