Nejoblíbenější nesmrtelné květiny na balkon a terasu. Všechny spojuje jeden výjimečný detail

Zaplavte svůj balkon nebo terasu barvami. Ještě teď si můžete pořídit pestrobarevné letničky, které budou kvést až do podzimu.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Milovníci pestrobarevně kvetoucích rostlin by měli rozhodně zpozornět. Seznam nejoblíbenějších rostlin pro terasu a balkon inspirovaný zkušenostmi zahradníků z celé Evropy dokáže povzbudit k prodloužení pěstitelské sezóny úplně každého. A vsadíte-li na skutečné stálice, budete zaplaveni barvami za všech okolností. Všechny rostliny z dnešního článku totiž mají jedno společné – bude se jim dařit i u úplných začátečníků.

Petúnie a surfinie na terasu

Absolutní klasikou jsou petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) nebo drobnokvěté surfinie. Ke svému báječnému vzhledu toho nepotřebují mnoho – snad jen slunné místo, dostatečně vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování (nejlépe každé dva týdny). U petúnií je pak třeba ještě odstraňovat zvadlé květy, aby došlo k vytvoření nových. Surfinie si naopak v tomto ohledu poradí samy, patří totiž mezi tzv. samočistivé letničky.

Zdroj fotografie: Pixnio

Plnokvěté begonie a jejich příbuzní

Vypadají nádherně a porostou i v mírném stínu. A oproti jiným rostlinám mají jednu velkou výhodu – jejich hlízy dokážou přezimovat, takže vám na jaře udělají radost znovu. A jaké si na balkon pořídit? Absolutní klasikou je begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). Máte-li spadeno na velkokvěté odrůdy, pak chtějte v zahradnictví Begonia tuberhybrida gigantea, drobnokvěté jsou naopak k dostání jako Begonia tuberhybrida multiflora.

Zdroj fotografie: Pixabay

Pěstování fuchsií zvládne úplně každý

Fuchsie, fuksie nebo také latinsky Fuksia – pod všemi těmito názvy můžete tyto nádherné květiny pořídit. Na balkonu nebo na terase se jim bude dařit všude tam, kde jim dokážete poskytnout polostín bez přímých slunečních paprsků. Jsou kyselomilné, takže potřebují i speciální substrát. A nikdy je nesmíte přemokřit. Jejich nevýhodou je, že zimu nepřežijí. To se však změní, pokud si pořídíte fuchsii magellanskou (Fuchsia magellanica) a dobře ji zazimujete.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Stálicí jsou i všechny druhy muškátů

Muškáty nebo také pelargonie byly oblíbenými květinami našich babiček. Své příznivce si však najdou i dnes. Ovšem zatímco dřív balkonům dominovaly poměrně obyčejné pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum), dnes jsou mnohem populárnější velkokvěté druhy (Pelargonium grandiflorum). Do velkých truhlíků se také hodí vzpřímené pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), převislé pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) oceníte spíše v závěsných nádobách.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Kompozici doplní letničky okrasné listem

Nádherné květy výše zmíněných druhů by však nemohly vyniknout, pokud bychom je zároveň neobklopili i nějakou tou zelení. Vybírejte si dekorativnější, snadno pěstovatelné druhy, jako je například vrbina penízková (Lysimachia nummularia), bylinka popenec obecný, dříve známý pod jménem břečťanovitý (Glechoma hederacea), nebo falešný bambus psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera) či exotická povijnice batátová (Ipomoea batatas).

Chcete si letos muškáty přezimovat a na jaře se tak těšit z jejich květů o něco dříve? Vyzkoušejte jednoduchý návod