Olej se nehodí jen do vaření, prospívá i kvetení drtivé většiny rostlin. Pokvetou hojně a dlouhou dobu

Také vám vrtá hlavou, jak je možné, že jsou pokojovky i balkonovky v květinářství vždy plné květů? Prozradíme vám tajný trik odborníků.

Zdroj fotografie: Pixabay

Nejspíš to také znáte. Z květinářství si domů přinesete muškáty, petunie nebo třeba africkou fialku. Vybíráte pečlivě, aby vám radost udělalo ještě co nejvíc nerozvitých poupat. I tak se však dekorativní potenciál každé zakoupené květiny brzy vyčerpá a vám zbudou jen zelené listy, sem tam s nějakým skromným poupětem. A jak tomu předejít?

Zkušení květináři používají ricinový olej

Musíte rostlinám dopřát přesně to, co měly u svých profesionálních pěstitelů. Ve hře není jen množství květů, ale i jejich velikost a co nejkrásnější zabarvení. Ale pokud si myslíte, že je vší té krásy dosahováno za pomoci umělých přípravků, pak se mýlíte. Tajemství vytrvalého kvetení všech rostlin je mnohem jednodušší.

Zdroj fotografie: Pixabay

Jmenuje se ricinový olej. Ano, je to přesně ten, který používáme v kosmetice pro růst řas nebo pro péči o poškozenou a nezdravou pleť. Lisuje se ze zralých semen skočce obecného známého jako ricinovník (Ricinus communis). Obsahuje množství prospěšných kyselin a dalších látek, jichž si rostliny během období květu obzvláště cení.

Jen ricinový olej, voda a nic víc

Ovšem zatímco na řasy nebo pokožku si tento olej nanášíme v neředěné formě, rostlinám by podobná praxe ublížila. A co si tedy počít? Rozmíchejte jednu lžičku ricinového oleje v jednom litru vody (použijte tu odstátou). Jednoduše ji nalijte do PET lahve o tom správném objemu, následujícího rána smíchejte s olejem ze skočce a pořádně protřepte. Pokud to neuděláte, mohli byste citlivé kořeny rostlin popálit.

Zdroj fotografie: Pixabay

Ihned zalévejte, jinak se olej opět usadí na hladině. Rostliny zalijte tak, jak jste zvyklí. Jde-li o pokojovky nebo balkonovky kvetoucí celou sezónu, používejte tento trik jednou měsíčně. Ostatní zelené krásky si vystačí s jednou jedinou dávkou toho účinného hnojiva. Dávku pokud možno vždy připravujte čerstvou nebo alespoň tu starou před použitím pořádně protřepejte.