Chcete, aby vaše fuchsie krásně kvetly i příští rok? Dopřeje jim správnou péči přes zimu a budou ještě krásnější než z obchodu

                   

Fuchsie (Fuchsia) jsou odolné hrnkové květiny nenáročné na pěstování. Ve vegetačním období, což je od jara do podzimu, zkrášlují zahrady svými květy nejrůznějších barev a tvarů. S příchodem mrazíků může ale dojít k poškození pletiv těchto rostlin, proto je třeba přenést je do vhodnějšího prostředí a pečlivě je připravit na zimu. 

Zbavte se uschlých listů

Než přesunete rostliny do teplejších prostor, je třeba je zkrátit. Zastřihněte tedy všechny výhony přibližně o třetinu. Dále odstraňte uschlé výhony a listy. Zabráníte tak přežití houbových chorob, jako jsou plísně nebo hniloba. Pokud na fuchsiích objevíte známky výskytu škůdců, např. molice nebo mšice, aplikujte předepsaný postřik. Ke stříhání se budete možná muset vrátit i během zimy, protože při nevhodných podmínkách může docházet k vytváření nevyzrálých výhonů.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dopřejte jim optimální podmínky

Pro správné zimování je třeba fuchsiím zařídit teplotu 2–15 °C. Nejideálnějších je pak 5 °C, kdy mají rostliny minimální přírůstky, dostatečně zakládají poupata, začínají kvést již před začátkem jara a jsou více chráněny před chorobami a škůdci. Vhodným prostředím jsou zimní zahrady nebo chladné chodby. Při vyšších teplotách se vyhněte prostorám orientovaným na sever, důležitým faktorem pro přečkání zimy je totiž rozptýlené světlo až polostín.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Substrát udržujte mírně vlhký, takže zalévejte vždy, když začne jeho povrch usychat. Pokud byste fuchsie přelili, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Naopak když je zapomenete zalít, opadají jim listy. Pokud se tak stane, zkuste zeminu opět navlhčit, rostliny se vzpamatují a zase obrazí. Jestliže ale vystavení suchu potrvá déle než dva týdny, regenerace se již nedočkáte a dojde k nenávratnému odumření rostlinných pletiv.  

Nezapomeňte na péči v předjaří

Ke konci zimy je na místě aplikovat hnojiva na odporu růstu výhonů a zakládání květů. Dobrou volbou je např. Kristalon start. Jestliže přes zimní měsíce rostlina přerostla květináč, přesaďte ji do nového za použití substrátu ze: 

  • dvou dílů rašeliny,  
  • dvou dílů kompostu,
  • jednoho dílu písku nebo perlitu. 

Rostlina je pak plně připravena na nové vegetační období a můžete ji umístit ven, kde vás bude opět těšit svými květy.  

Také pěstujete fuchsie, nebo dáváte přednost jiným balkonovkám?

Pěstování fuchsií je opravdu snadné! Už jste si je zkusili sami namnožit?
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články