Podzimní hnojení rostlin má svá neodmyslitelná pravidla. Nesprávné provedení může ohrozit přežití veškeré zeleně během zimy

                   

V pozdním podzimu ještě zdaleka není čas usnout na oněch pomyslných zahradnických vavřínech. Naopak. I když z našich záhonků nenávratně mizí všechny letní a časné podzimní plodiny, rozhodně to neznamená, že můžeme svou zahradu nechat až do jara ladem. Už teď se totiž vyplatí začít s přípravami na další vegetační období. A to jednoduše prostřednictvím toho správného hnojení.

Výhody hnojení rostlin na podzim

Zajímá vás, kdy je nejlepší použít podzimní hnojiva, jak je bez chyb dávkovat nebo která hnojiva jsou nejlepší pro výživu nejrůznější zeleně? Udělejte si přehled. Z výhod je jako první třeba zmínit mizivou pravděpodobnost spálení rostlin, k němuž může dojít v důsledku příliš intenzivní aplikace výživových přípravků na jaře. V zimě se totiž některé složky hnojiva částečně změní vlivem vnějších faktorů. Balastní prvky se odplaví a hnojivo se v půdě již částečně rozloží na lépe využitelné složky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky tomu je možné použít i některé levnější formy hnojiva. To na jaře není možné, protože jejich aplikace by pro rostliny byla velmi pravděpodobně zcela neúčinná, nebo dokonce škodlivá. Ušetříte si také práci, kterou byste jinak museli odvést na jaře, takže v nové zahradnické sezóně budete mít na mnoho úkonů více času.

A v neposlední řadě můžete rostlinám pomoci tím správným zazimováním. To však předpokládá výběr optimálních složek hnojiva. Nejlepší je v tomto ohledu:

  • dřevěný popel,
  • čedičová moučka
  • a kompost.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím na podzim hnojit zahradu

Pokud se podíváme na složení podzimních hnojiv sestavených profesionální firmami, zjistíme, že v nich převládá především draslík a fosfor. Je možné použít i vápnění. Naopak dusíku se vyhněte, protože nepřiměřeně stimuluje růst rostlin a ztěžuje jim žádoucí přechod do hibernace. Také se v zimě velmi intenzivně ze zeminy vyluhuje a na jaře bývá již téměř pryč. Výjimkou je jeho použití ve formě močoviny pod ovocné stromy, kde působí jako prevence chorob.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Dobrým příkladem hnojiva s nízkým obsahem dusíku je kupříkladu dřevěný popel. Je velmi bohatý na makro a mikroelementy, jež jsou pro rostliny nezbytné. A jaký je poměr? Ve 200 gramech tohoto šikovného pomocníka najdete přibližně 12 gramů vápníku, 4 gramy draslíku a 1,5 gramu fosforu. Je tedy srovnatelný s mnohými komerčními hnojivy. Vhodná je také čedičová moučka. Jde o minerální hnojivo bohaté na makro a mikroelementy.

Hnojení kompostem na podzim

Skvělá jsou také organická hnojiva, jako je hnůj a kompost. Musíte je však použít správně a zapracovat je dostatečně hluboko do půdy. Právě tak k nim totiž budou mít kořeny rostlin nejlepší přístup. Jde také o vhodnou přípravu půdy na podzim, takže vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou.

A jak to máte s podzimním hnojením vy? Zanedbáváte ho, nebo se stalo nezbytnou součástí vaší péče o zahradu?

Vsadit je možné také na tzv. zelené hnojení. Naučte se s ním pracovat a zopakujte si některé důležité zásady
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články