Pěstování batátů v květináči je skvělé řešení pro všechny, kteří nemají zahradu: Bohatě postačí balkon a výběr správného květináče

Pěstování batátů může být jednodušší, než si myslíte. Ke spokojenosti nepotřebují záhon – skvěle jim postačí i velký květináč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / iStock
                   

Sladké brambory alias batáty (Ipomoea batatas) jsou výživnou a lahodnou okopaninou, kterou lze pěstovat v nádobách, což z nich dělá skvělou volbu pro ty, kdo mají omezený prostor na zahradě. I v malé nádobě totiž dokážete vypěstovat množství lahodných hlíz. Při jejich pěstování je jen třeba dodržet několik důležitých bodů. Týkají se jak úvodní výsadby, tak i následného zalévání a hnojení.

Výběr správného květináče pro batáty

Prvním krokem při pěstování batátů mimo záhon je výběr správné nádoby. Batáty mají hluboké kořeny, takže potřebujete nádobu, která je alespoň 45 centimetrů hluboká a 35 centimetrů široká. Důležitá je také přítomnost drenážních otvorů na dně, které zabrání hromadění vody kolem kořenů rostlin.

Výsadba sladkých brambor

Dále musíte připravit vhodnou půdu. Pro pěstování sladkých brambor v nádobách je nezbytná dobře odvodněná a výživná směs zeminy. Tu si můžete snadno vyrobit sami smícháním stejných dílů rašeliny, perlitu a kompostu. Ujistěte se, že je výsledná směs dobře odvodněná a mírně kyselá, s pH 5,5 až 6,5.

Batáty se obvykle pěstují z naklíčených hlíz (tedy podobně jako brambory). Chcete-li si vypěstovat vlastní úrodu, vložte nejdříve batát do sklenice s vodou tak, aby byl ponořený asi do poloviny. Poté sklenici postavte na teplé, slunné místo a počkejte, až vyraší výhonky. Jakmile jsou dlouhé asi 10 centimetrů, můžete batáty vysadit.

Pěstování batátů v nádobách iZdroj fotografie: Depositphotos

Zalévání a hnojení batátů

Sladké brambory potřebují ke svému růstu stálou vlhkost, ale jsou také náchylné na hnilobu kořenů, takže je nezbytné nechat půdu mezi zálivkami mírně vyschnout. Zalévejte je proto hluboce a pravidelně, ujistěte se, že půda zůstane vlhká, ale ne podmáčená. Sladké brambory můžete také každé dva až tři týdny přihnojit vyváženým hnojivem, abyste jim dodali další živiny.

Pamatujte si také, že tato specifická zelenina potřebuje ke svému růstu hodně slunce a tepla, proto se ujistěte, že nádobu umístíte na slunné místo, kde bude mít každý den alespoň šest hodin přímého slunečního záření. Mladé sazenice také nezapomeňte chránit před škůdci a chorobami tím, že budete nádobu udržovat čistou a pravidelně se budete zbavovat všech žlutých nebo odumírajících listů.

Sklizeň sladkých brambor

Batáty jsou obvykle zralé asi 100 až 120 dní po výsadbě (v závislosti na odrůdě). Chcete-li zkontrolovat, zda jsou vaše sladké brambory připraveny ke sklizni, jemně odstraňte horní vrstvu zeminy. Pokud jsou batáty již dostatečně velké, vyjměte je z půdy a nechte několik dní na teplém a suchém místě vyschnout. Poté si můžete bez obav užít svou lahodnou a výživnou sklizeň.

Sladké brambory v akci: Pěstování batátů a sklizeň batátů

Jaké exotické druhy zeleniny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články