Vypěstujte si nekonečné zásoby petržele na parapetu od semínka. Zajistí vám vitamíny i během nejtužší zimy

                   

Petržel zahradní (Petroselinum crispum), pokud ji pěstujete správně, vám může ozvláštnit pokrmy množstvím vitamínů i chuti. A její křehké lístky je možné sklízet i na okenním parapetu, stačí si právě teď vypěstovat tuto bylinku ze semínka. V domácím truhlíku je stejně jako na zahradě možné pěstovat dva druhy petržele – hladkou a kadeřavou. Ta hladká však doma obvykle prosperuje o něco lépe. Není to nijak náročná rostlina.

Vhodné podmínky pro pěstování petržele

Bude se jí dařit všude tam, kde jí poskytnete kyprou a výživnou zeminu, dostatek vlhkosti a světlo. Na zahradě se jí zpravidla dobře daří pod ovocnými stromy nebo třeba podél plotu či mezi řádky vinných hroznů na vinici. Ke své spokojenosti potřebuje jen jeden faktor – neustálou vlhkost. Pokud ji tedy pěstujete v holé a ničím nezakryté půdě, budete ji muset často zalévat, doma však něco podobného samozřejmě není třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tady bývá největším rizikem blízkost ústředního topení, které způsobuje rychlé vysychání kořenového balu, což může být pro petržel bez nadsázky smrtící. Semínka milují výživnou půdu, takže doporučujeme tu běžnou ze zahradnictví smíchat s kompostem. Petržel samotnou však ve větším množství nekompostujte, obsahuje v sobě totiž hormon, který zastavuje růst jiných rostlin. A ten se nezničí ani procesy tlení.

Příprava semínek petržele na výsev

Poměrně dobře snáší chlad, takže není třeba ji pěstovat od počátku v teplé místnosti, klidně si misky pro výsev uložte třeba na chladnou chodbu. Před výsevem semena namočte přibližně po dobu 12–24 hodin, díky čemuž se uvolní inhibitor klíčení.

  • Poté si v květináčích připravte 1 až 3 cm hluboké řádky,
  • do nich semínka rovnoměrně nasypte a zahrňte je zeminou.
  • Jemně je zalijte a počkejte, dokud petržel nevyklíčí.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se kromě děložních lístků objeví i ty pravé, řádky vyjednoťte. Mezi rostlinami by měla být vzdálenost 6–8 cm. To však platí pro pěstování na záhonu. Při tom domácím je možné rozestupy zmenšit na polovinu. Už od této doby je možné také drobné lístky sklízet. Buďte však opatrní a k ruce si berte nůžky. Pokud petržel vytrhnete z kořenů, už se nevzpamatuje a uhyne. A to by byla rozhodně škoda.

Co byste měli vědět o pěstování petržele

První malé rostlinky se obvykle objeví nejdříve za 15 až 20 dní. Pokud chcete narušit tuhou skořápku a klíčení urychlit, naložte semena do vodky. Stačí 15 až 20 minut. Poté je důkladně omyjte v sítku pod tekoucí vodou. Jestliže si chcete petržel doma jen předpěstovat, použijte kartonové krabice od vajec. Do jednotlivých otvorů nasypte zeminu. Později odtud sazeničky snadno vyjmete a přesadíte je na záhon.

Pustíte se letos do pěstování domácí petržele, nebo dáváte přednost té z obchodu?

Víte, kolik vitamínu C obsahuje petržel? Seznamte se s nevšedními zajímavostmi o této bylince
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články