Jak na pěstování tulipánů doma i v zimě: Od způsobů sázení, potřebného světla i správnou volbu místa

Na krásné květy tulipánů nemusíte čekat až do jara. Naopak – s šikovným postupem vám porostou i doma a vydrží dlouho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování tulipánů nemusí být omezeno jen na venkovní podmínky – naopak. Pokud se uchýlíte k oblíbenému rychlení, pak vás svými květy potěší klidně i uprostřed zimy. Stačí si jen pořídit cibulky a správně se o ně starat. Uvidíte, že vám domácnost skvěle rozzáří.

Něco málo o tulipánech

Tulipány jsou rodem na jaře kvetoucích cibulovin z čeledi Liliaceae původem z Eurasie. Dnes se pěstují po celém světě v různých barvách a odrůdách. Jsou oblíbeny především pro své velké, nápadné květy se šesti okvětními lístky, které dlouho vydrží ve váze.

Ze své domoviny ve střední Asii a oblasti kolem východního Středomoří byly v 16. století byly přivezeny do Osmanské říše (dnešní Turecko). Tady si pěstování těchto rostlin získalo značnou oblibu (sultáni je dokonce měli později i ve znaku) a odtud se rozšířily do zbytku Evropy.

rychlení tulipánů iZdroj fotografie: Depositphotos

Tady se staly symbolem bohatství a vysokého postavení, což vedlo ke slavné „tulipánové mánii“ ze 17. století. Během tohoto období byly cibule některých unikátních druhů tulipánů velmi vyhledávané a obchodované za přemrštěné ceny, a staly se tak jednou z prvních zaznamenaných spekulativních bublin vůbec. Dnes jsou považovány za jednu z nejoblíbenějších a nejznámějších jarních květin na světě, a to rozhodně právem.

Jak urychlit kvetení tulipánů doma

Pokud se vám nechce na jejich unikátní květy čekat do jara, můžete se pustit i do jejich pěstování doma. Musíte na to však mít ty správné podmínky. Tulipány především potřebují světlé, chladné a suché místo, aby mohly kvést. Vyžadují rovněž středně vlhkou půdu, jinak nebudou správně růst. Přemokření ani přesušení jim nesvědčí.

Pěstujete je ideálně v nějaké chladnější místnosti – ideální teplota pro kvetení se totiž pohybuje v rozmezí 10 až 15°C. A jak je to s osvětlením? Potřebují sice dostatek světla, ale přímé slunce jim může škodit. Pokud vše pečlivě dodržíte, dočkáte se květů už za pár týdnů. A co dělat, až dokvetou? Přesuňte je do zahrady, tady jim bude nejlépe.

rychlení tulipánů iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sázet tulipány

Vyberte slunné místo (nebo nanejvýš světlý polostín s dobře odvodněnou půdou. Připravte asi 10 cm hluboké jamky a prokypřete půdu. Do každé jamky pak vložte cibulku tulipánu špičatou stranou nahoru a zakryjte ji zeminou. Nakonec svůj záhon dobře zalijte a zamulčujte, abyste v půdě uchovali vlhkost. Poté, co listy odumřou, odstraňte je a nechte cibuli odpočívat po dobu 6 až 8 týdnů. Teprve poté je vhodné do stejné oblasti zasadit další květiny.

A kdy tulipány sázet? Po urychlení v zásadě kdykoli. Pokud však chcete, aby vám vykvetly na jaře, musíte je sázet na podzim, asi 6 až 8 týdnů před zamrznutím půdy. Cibulky zasazené na jaře vám obvykle vykvetou až následující rok.

Jak na rychlení cibulovin, které se zaručeně povede


Jaké rostliny rychlíte doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články