Pár střihnutí v srpnu a petúnie pokvetou až do pozdního podzimu

Chcete-li, aby vaše oblíbené petúnie kvetly opravdu až do zámrzu, je třeba právě teď vzít do ruky nůžky. Správný střih jim pomůže.

Petúnie skvěle vyživí levné hnojivo z droždí a cukru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny. Milovníci letniček je často pěstují především pro jejich zářivé a bohaté květy, které při správné péči vydrží krášlit balkon opravdu dlouho. Mnoho lidí si myslí, že jim ke spokojenosti stačí jen správné hnojení, ale není tomu tak. Ve skutečnosti je nutné se postarat i o správný střih – a to právě teď v srpnu.

Důležitost pozdně letního řezu

Pro podporu opravdu dlouhého kvetení petúnií je nezbytné na konci léta provést jeden specifický typ řezu (obvykle v srpnu). Tento strategický řez spočívá v seříznutí petúnií, které stimuluje silný růst postranních větví a podporuje vývoj nových květních pupenů. Rostliny tak budou i nadále bohatě kvést a poskytovat nádhernou podívanou po delší dobu.

Jak stříhat petúnie

U petúnií je třeba odstraňovat staré květy průběžně. Ovšem v srpnu byste měli provést o něco větší řez, který vás zbaví i těch nejstarších výhonků, které kvetou už jen málo. A jak na to? Pomocí čistých a ostrých zahradnických nůžek nebo nůžek zkraťte rostliny asi 20 cm nad zemí. Může se to zdát drastické, ale petúnie na tento typ řezu dobře reagují a opět rychle obrazí a začnou kvést.

Díky této technice petúnie pokvetou až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojte a vyživujte – úspěch zaručen

Po prořezání je důležité dodat petúniím živiny, které podpoří jejich růst a kvetení. Použijte vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo, které jim dodá základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Vhodné dávkování a četnost aplikace hnojiva určete podle pokynů na obalu hnojiva – optimální frekvence výživy však bývá jednou za 14 dní.

Aplikace kyseliny jantarové

Kromě toho zvažte i použití kyseliny jantarové. Lze ji běžně koupit v lékárnách a používá se jako doplněk k běžným hnojivům (pokud ji použijete samostatně, nemá až tak velký účinek). Kyselina jantarová podporuje tvorbu květů a celkový zdravotní stav rostlin. Jantarovou kyselinu nařeďte podle návodu k použití (obvykle se používá jedna tableta do jednoho litru vody) a aplikujte ji k petúniím. A hodit se vám může i hnojivo z droždí a cukru.

Díky této technice petúnie pokvetou až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelné zaštipování pro bujnější petúnie

Kromě pozdně letního řezu je pro petúnie prospěšné i pravidelné zaštipování. Zaštipování spočívá v odstraňování špiček mladých stonků, což rostlinu povzbudí k rozvětvení a bujnějšímu růstu. Kromě toho jí však musíte dopřát i další důležité prvky.

  • Sluneční světlo: Petúniím se daří na plném slunečním světle, proto jim zajistěte alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně.
  • Zalévání: Zeminu v truhlíku udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Rostliny zalévejte u báze, aby voda nestříkala na listy, protože mokré listy mohou vést k plísním.
  • Ochrana proti škůdcům a chorobám: Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nevykazují známky výskytu škůdců nebo chorob a v případě potřeby rychle zasáhněte.

Jak se o své petúnie staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články