1 lžička pod jakoukoli balkónovou i pokojovou květinu: Do druhého dne zezelená a velkolepě pokvete – osvědčený recept

                   

Není nutné kupovat drahá hnojiva z obchodů, abyste se mohli těšit množstvím krásných a barevných květů. Naopak. Stačí smíchat dvě docela obyčejné ingredience, které najdete doma a budete se divit, jak vaše pokojové rostliny nebo třeba ty balkonové nádherně rozkvetou. Návod je opravdu velmi jednoduchý.

Hnojení rostlin citronovou šťávou

Aby vaše květiny produkovaly krásné stonky poseté květy, je důležité je pravidelně zalévat zálivkou s tou správnou příměsí. Podle potřeby je lze zalévat jednou až třikrát týdně (během letních veder i častěji), a to nejlépe ráno. Díky tomu se přes den odpaří přebytečná voda a rostlina nezůstane ve vodě např. přes noc, což obvykle nesvědčí jejich kořenům.

Do každé zálivky stačí přidat pár kapek citronové šťávy – ta vodu okyselí, což je dobře. Protože balkonové a pokojové rostliny většinou takové hnojení milují a lépe se jim díky němu daří. Někdy i těchto pár kapek této nenápadné složky v zálivkové vodě dokáže vrátit vašim květinám jejich nádherný vzhled. To ovšem není všechno – jejich listy zezelenají a zesílí a budou se pyšnit spoustou květů. Ale celý recept lze ještě vylepšit.

Do zálivky přidejte med

Pokud máte doma zcukernatělý med, který už nemá žádné jiné využití, použijte ho jako zálivku pro pokojové a balkonové rostliny. Na pětilitrovou konvičku budete potřebovat 1 lžíci citronové šťávy a stejné množství medu. Vše rozmíchejte a použijte jako zálivku jednou za týden. Díky tomu získáte ještě větší nálož květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mléčná zálivka pro nemocné rostliny

Máte podezření, že se vás o krásu vašich květin snaží připravit nějaký škůdce nebo choroba? Pak zasáhněte včas a přidejte do zálivky mléko. To totiž obsahuje laktoferin, který má baktericidní a protiplísňové účinky. Díky tomu je rostlina, kterou budete touto zálivkou ošetřovat, chráněna proti houbovým chorobám. Celkově ji také vyživíte a posílíte, a to například prostřednictvím vitamínů skupiny B.

A to není vše. Mléko se také skládá z cukrů a obsahuje vápník. A tyto látky společně podporují růst a vývoj rostlin. Vždy však myslete na to, že mléko by se mělo přidávat pouze do vody, protože zalévání samotným neředěným mlékem může rostlinám v květináčích ublížit. A kolik mléka použít? Na konvičku o objemu 5 litrů vám bude stačit 250 mililitrů.

Jaká další domácí hnojiva pro balkonovky a pokojovky znáte?

Proti škůdcům se skvěle osvědčuje i domácí česnekový postřik proti škůdcům
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články