Šalvěj lékařská by na vašem záhonku neměla chybět. S pěstováním začněte už v únoru

                   

Šalvěj lékařská je skvělým pomocníkem v kuchyni i při různých zdravotních problémech. Nemusíte spoléhat na kupované čaje a jiné varianty z lékárny, šalvěj si můžete snadno vypěstovat sami ze semínka. Budete tak mít po ruce vždy skvělý zdroj pomoci, když vás přepadnou nenadálé zdravotní obtíže.

Pěstování už nemůže být snazší

Šalvěj lékařská je oblíbenou aromatickou léčivou bylinkou, kterou by měl mít na zahrádce každý milovník přírodní medicíny a dobré kuchyně. Její pěstování není složité, nepotřebuje téměř žádnou péči. Musíte pro ni však vybrat vhodné stanoviště. Protože je šalvěj víceletá bylina, bude jí lépe v zemi než v truhlíku, který promrzá a neposkytuje podmínky vhodné k přezimování. Nejlépe se jí bude dařit v hlinitopísčité půdě, která ale bude lehká a dobře propustná. Dařit se jí bude na slunné straně zahrady, kde bude mít dostatek tepla.

S výsadbou neotálejte, začít byste měli už v únoru. Semínka zasaďte do substrátu pro výsev a množení zhruba tři centimetry hluboko a nechte jim dostatek času k vyklíčení. Za několik týdnů je čas na první přepichování do sadbovačů. V sadbovači si přepichovacím kolíkem uděláte dostatečně hlubokou díru, do každé přijde jedna sazenice. Vysazení do volné půdy nebo do skleníku je možné za 5 až 6 týdnů. Před výsadbou venku je ale dobré začít rostlinky pomalu otužovat.

Pomocník, když vám není nejlíp

A nyní k léčivým účinkům. Všechny druhy šalvěje mají antiseptické účinky, takže je možné je použít k léčbě bolestí v krku a různých zánětů v těle. Stejně tak hojí rány na kůži či krvácení dásní. Můžete využít kloktání nálevu, pití čaje, anebo i řadu mastiček a tinktur, z nichž spoustu si vyrobíte i sami doma. Šalvěj má také vliv na zažívání, pomůže s bolestmi žaludku a břicha či nadměrné plynatosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články