Který den v září provést řez petúnií: Jedině tak pokvetou až do konce roku a budou je obdivovat sousedé z celé ulice

Pokud v září už petúnie ztrácí svou krásu, měli byste rychle zakročit. Pomůže jim dobře provedený řez stonků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na balkonech a terasách jsou petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida) velmi oblíbené, ovšem vysazovat je lze i přímo na záhony. Když petúnie vyroste na maximum a vytvoří květy, začíná se soustředit spíše na dozrávání semen. Pokud to ovšem dovolíte, pak vám petúnie už znovu nepokvete. A co tedy proti tomu dělat?

Petúnie je třeba správně seříznout

Petúnie proto počátkem srpna bez lítosti seřízněte na maximální délku asi 20 cm od země. Po takovém radikálním prořezávání jim však okamžitě nezapomeňte dodat komplexní hnojivo, a to nejpozději druhý den po řezu. Skvělé je také hnojení kyselinou jantarovou, které akceleruje vývoj výhonů a poupat.

Petúnie tak vyprodukuje nové postranní výhonky a bude vám znovu nádherně kvést. Nezapomeňte také průběžně odstraňovat odkvetlá květenství petúnií. Ta nejenže snižují dekorativnost těchto rostlin, ale také odebírají rostlině výživu. A tomu je rozhodně třeba se vyhnout.

Další tipy pro péči o petúnie

Hlavním pravidlem správné péče o petúnie je dostatečné množství vláhy. I když vydrží krátké sucho, dlouhodobý deficit vody se okamžitě projeví. A jak? Listy rostliny vadnou, scvrknou se a zežloutnou. Květy rychle vyblednou a nová poupata nevykvetou. Je tedy důležité dobře zvolit režim zavlažování. Pokud jsou rostliny vysazeny na otevřeném prostranství, pak obvykle dospělým kvetoucím exemplářům stačí zálivka jednou týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem v případě silného a dlouhodobého sucha je pro jistotu zalévejte alespoň 2krát týdně. Častěji obvykle není třeba – kořenový systém petúnií je totiž poměrně objemný a schopný rostlinám poskytnout i vlhkost z hlubokých vrstev půdy. A jak je to s petúniemi v nádobě? Pamatujte si, že čím starší jsou, tím častěji se zalévají. Záleží samozřejmě také na objemu květináče. Zálivku je leckdy nutné aplikovat i dvakrát denně, pokud stav listů naznačuje nedostatek vody.

Hnojení petúnií v srpnu

Bohaté kvetení petúnií je nemožné bez správného hnojení. Myslete ovšem na to, že jindy oblíbená dusíkatá hnojiva se v období květu používají minimálně. Naopak, v tuto chvíli potřebují vaše květiny především draslík a fosfor. Hnojení provádějte pravidelně, a to jednou za 7 až 10 dní. Pokud možno také střídejte postřik nadzemní části hnojivy na list a zálivku aplikovanou přímo ke kořenům.

Měňte i složení používaného hnojiva – organická hnojiva by se měla střídat s těmi minerálními. Nejhůře reagují na nedostatek výživy rostliny vysazené v květináčích. Při výběru hnojiv také preferujte bezchlorové přípravky, pokud možno speciálně vyvinuté pro tyto rostliny. Jedině tak budete mít jistotu, že vaše balkonové krásky vždy dostanou přesně to, co potřebují.

Shlédněte další zajímavé povídání o balkónových rostlinách přímo z rukou odborníků

Jaká další domácí hnojiva pro balkonovky a pokojovky znáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články