Nezapomeňte správně zazimovat trvalky na balkonech a terasách. Vyhněte se školáckým chybám, i ony potřebují ochranu před nevlídným počasím

                   

Téměř každý má na terase nebo balkonu vytrvalé rostliny, jako jsou např. bohyšky, kostřavy nebo ostřice. Přes vegetační období zkrášlují okolí svým okouzlujícím vzhledem. S příchodem nízkých teplot je ale třeba se o ně postarat a řádně je zazimovat. Tento úkon sice není náročný, ale je nutné dodržet určitá pravidla, která trvalky připraví na studené zimní měsíce.

Přestaňte hnojit a přidejte mulč

Pokud své trvalky vyživujete hnojivy jak organickými, tak minerálními, poslední dávku byste měli aplikovat v půlce července. To totiž způsobí, že rostliny zpomalí svůj růst a přirozeně se tak připraví na zimu. Jestliže byste je hnojili i v dalších měsících, jejich stonky by nezdřevnatěly, jak by měly, a byly by náchylnější k mrazu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pro rostliny očekávající zimu je také důležité mulčování. To pomáhá zabraňovat nadbytečnému odpařování vody ze substrátu. Nezapomeňte tedy před zimou aplikovat čerstvou vrstvu (alespoň 3 cm) mulče, a to nejpozději v listopadu. Nejlepším materiálem je:

  • kůra stromů,
  • borové šišky,
  • posekaná tráva,
  • spadané listí
  • nebo dřevní štěpka.

Dopřejte trvalkám pořádné teplo

Dalším opatřením je zakrytí rostlin. Nejlepším řešením je bílá textilie, která výborně propouští světlo a vodu, dobře se skladuje a je cenově dostupná. Použít ale lze také slámu nebo větvičky jehličnanů, např. smrku, jedle nebo borovice. Ty jsou vhodné pro přikrytí trvalek malého vzrůstu. Tento kryt pomáhá udržovat dostatečnou teplotu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když máte na zimu připravené rostliny, je na řadě postarat se o nádoby, v nichž přebývají. Umístěte je na podložku, která bude bránit chladu stoupajícímu ze země, aby se dostal ke kořenům. Použít můžete např. dřevěnou desku nebo polystyren. Následně je nutné květináče vložit do krabice, např. kartonové, a zbývající volný prostor vyplnit materiálem zadržujícím teplo. Pro tento účel se nejvíce hodí skartovaný papír, kousky polystyrenu, kůra nebo šišky.

Zalévejte i v zimních měsících

I během zimy potřebují rostliny vodu. Většinou jim bohatě stačí srážky, ale může se stát, že substrát vyschne, a tehdy je třeba trvalky zalít. Hlavní je ale rostliny nepřelít, jinak by mohlo dojít k uhnití kořenového systému. Zalévejte tedy, až když je substrát vyschlý a jen v bezmrazých dnech, když nehrozí ani velký pokles teplot v nočních hodinách.

Který materiál pro udržení tepla jste použili vy?

Pokud chcete obohatit svou sbírku rostlin na balkoně, vyzkoušejte jednu z těchto rostlin. Jsou krásné a nenáročné
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články