Čas přichystat zahradu na zimní spánek: Rostliny ochrání mulč, pomohou i smrkové větve

Na nadcházející zimu je třeba zahradu opravdu důkladně připravit. Jinak riskujete zdraví svých těžce vypěstovaných rostlin.

Čas přichystat zahradu na zimní spánek: Rostliny ochrání mulč, pomohou i smrkové větve i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koncem října a počátkem listopadu je nejvyšší čas na zazimování zahrady. Připravíte-li své záhony a keříky správně na nadcházející chladné měsíce, příští rok se od nich dočkáte opravdu bohaté úrody. Jahodníky a ovocné keře od vás nyní budou požadovat také lehké zastřižení, doplnění vhodných živin a ochranu před holomrazem. Zjistěte, jaké zásady při přípravě zahrady na zimu dodržovat a na co určitě nezapomenout.

Jaká je funkce mulče

Nejčastěji se mulčuje v létě, jak konstatují odborníci z webu Greg. V této době je totiž pokryv záhonů je nezbytný k udržení vlhkosti v půdě, a také přispívá k ochraně povrchového kořenového systému rostlin před přehřátím. Je tedy třeba ho na záhony dávat v době, kdy nastupuje horké a suché období. Pokud ho totiž aplikujete příliš brzy, můžete se setkat s nebezpečnými chorobami, jako je například šedá hniloba. Tato nemoc se vyskytuje v důsledku vysoké vlhkosti, ke které bohužel mulč může přispívat.

Ovšem pozdě není ani na podzim. Jako mulč se v tomto případě hodí nasekaná sláma, piliny, kompost, suchá tráva, seno apod. V tomto období naopak není příliš vhodné mulčování kůrou z jehličnanů – ta se na zimu příliš nehodí.

Bylinky vhodné na zimu. Na parapetu vypěstujete nekonečně mnoho rukoly, řeřichy i hořčice. Je to velice snadné

Nemusíte nutně kupovat mulčovací směsi, když máte to nejlepší přímo na dosah ruky. Využít lze spadané listí nebo posekanou trávu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemusíte nutně kupovat mulčovací směsi, když máte to nejlepší přímo na dosah ruky. Využít lze spadané listí nebo posekanou trávu.

Jak zahradu mulčovat a zároveň vyživit.

Ale smyslem mulčování není jen ochrana záhonů – současné i budoucí plodiny tak můžete jedním tahem i skvěle vyživit. Jak na to? Pokud se budete řídit těmito jednoduchými doporučeními, pak aplikace mulče vašim rostlinám jen a jen prospěje, píše web PromixGardening.

Nejdříve si opatřete kompost a rozprostřete ho kolem zeleně, kterou chcete ochránit (dejte pozor, abyste nezasypali její srdíčka nebo použitý materiál nenahrnuli příliš těsně ke stonkům či kmínkům – hrozila by hniloba). Po přidání kompostu přidejte ještě pár hrstí popela a teprve poté naneste jako finální ochranu vrstvu organického mulče.

fialky

Fialka pokvete celou zimu, stačí k ní hodit banánovou slupku

Příprava zahrady na zimu není nijak obtížná. Zapotřebí je především správný mulč a také optimální ochrana rostlin před mrazem. iZdroj fotografie: Freepik
Příprava zahrady na zimu není nijak obtížná. Zapotřebí je především správný mulč a také optimální ochrana rostlin před mrazem.

Proti mrazům použijte kryt

Mulčování pomáhá udržet půdní vlhkost a udržuje kořeny v chladu během horkého počasí, kromě toho potlačuje růst plevele. Proti mrazům však samo o sobě stačit nemusí. Choulostivé rostliny proto ještě Chalupáři-Zahrádkáři doporučují ukrýt pod poklop ze smrkových větví (ale v nouzi postačí i ostříhané túje – ty se mimochodem skvěle uplatní i proti hrabošům).

Jak svou zahradu chráníte před zimou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články