Fialka pokvete celou zimu, stačí k ní hodit banánovou slupku

Dopřejte svým fialkám extra dávku živin. Díky tomuto hnojení vám pokvetou i přes celou zimu. Skvěle vám přitom poslouží i obyčejná banánová slupka.

fialky i Zdroj fotografie: Dr. Avishai Teicher / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Fialky patří mezi oblíbené okrasné květiny, které zdobí nejednu domácnost. Často se však stává, že vlivem mnoha faktorů nechtějí vykvést. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak tento stav zvrátit a vychutnat si záplavu nádherných barevných květů. Jediné, co k tomu přitom podle webu NašeZahrada budete potřebovat, jsou organické zbytky z vaší domácnosti. I my s nimi rádi hnojíme nebo je přidáváme do kompostu.

Jak pečovat o fialky

Aby vám tyto rostliny skvěle prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Bohatě se vám pak odmění velkým množstvím jasných barevných květů. Důležité je zejména zajistit jim dostatek světla, tepla, vody a živin. Zejména absence světla a místa může vést k dlouhodobé stagnaci růstu a vývoji, o čemž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Ideální je v takovou chvíli fialky přemístit a dále sledovat.

Proč hnojit fialky

Pravidelným používáním vhodných hnojících směsí stimulujete růst i vývoj rostlin a podpoříte jejich zdraví a imunitní systém. Celkově tak budou mnohem silnější, zdravější, vitálnější a odolnější vůči různým stresovým faktorům jako napadení škůdci, nemocemi, houbovými chorobami nebo plísněmi.

Čím hnojit fialky

I když jsou obchody plné speciálních hnojicích směsí, využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení a sáhněte po přírodních alternativách. Podle webu MagazínPlus vám k tomuto účelu skvěle poslouží suroviny, které máte doma po ruce. Za pár korun si tak připravíte vlastní hnojivo plné prospěšných látek, což jsme doporučovali i dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Jeho používání je navíc z dlouhodobého hlediska mnohem šetrnější a bezpečnější.

hnojení fialek iZdroj fotografie: Depositphotos
Fialky vám krásně pokvetou díky hnojivu z banánových slupek

Hnojení fialek banánovými slupkami

V banánových slupkách je obsaženo velké množství vitamínů a prospěšných látek, jako draslík, hořčík, vápník a vitamíny skupiny B, vitamín C a K, které pomáhají těmto květinám kvést. Napřed banánovou slupku nakrájejte na menší kousky a vložte do litrové sklenice naplněné vodou. 12 hodin nechte odležet, poté sceďte a použijte k zálivce.

Africké fialky nepotřebují k bohatému kvetení chemické přípravky: Se vším pomůže směs z tajného almanachu zkušených pěstitelů

Dalším způsobem je pak slupky ze tří banánů vložit do hrnce s vroucí vodou a ještě dalších 10 minut vařit. Nakonec nechte nálev vychladnout a máte hotovo. Ke každé rostlině přidejte přibližně 5 polévkových lžic. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, postup opakujte dvakrát měsíčně, jak doporučuje i naše čtenářka Jaroslava D. z Kutné Hory: „Banánové slupky používám jako hnojivo, když fialky nechtějí kvést. Vždy se pak obsypou nádhernými květy.“

Jak množit africké fialky

Čím hnojíte fialky, aby kvetly, vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články