Cibule posypaná práškem do pečiva vydrží mnohem déle – což se hodí, pokud ji chcete uskladnit na zimu. Inspirujte se postupem našich předků.
Správné sušení má zásadní význam pro dlouhodobé uchování cibule – ale jen samo o sobě mnohdy nestačí. Tajemství úspěšného skladování této oblíbené zeleniny spočívá i ve vytvoření správného prostředí, jak píše web BonAppetit. A potřebovat budete jen papírové sáčky a obyčejný prášek do pečiva.
Jak pojistit výdrž cibule prdopečem
Vezměte papírové sáčky a jejich dno vysypte tenkou vrstvou prášku do pečiva. Tento přírodní pohlcovač vody pomáhá zabránit nadměrné vlhkosti a následné hnilobě. Začněte cibuli vkládat do sáčku a dbejte na to, aby mezi jednotlivými cibulemi byl dostatečný prostor pro správné proudění vzduchu. Jakmile je sáček naplněn, opět cibule lehce posypte práškem do pečiva. Tato vrstva kypřicího prášku slouží jako další pohlcovač vlhkosti. Pokud máte velkou úrodu cibule, můžete v jednom sáčku vytvořit více vrstev.
Jednoduše střídejte vrstvy cibule a prášku do pečiva. Nezapomeňte sáček pevně uzavřít, aby se do něj nedostala vlhkost. Kombinace prášku do pečiva a papírového sáčku vytváří uvnitř mikroprostředí, které brání růstu plísní a bakterií.
Pečicí prášek a papírový sáček společně pohlcují přebytečnou vlhkost, kterou cibule může přirozeně uvolňovat, a zabraňují tak jejímu zvlhnutí a hnití. Tato metoda také minimalizuje pravděpodobnost předčasného klíčení během skladování. A vyzkoušet můžete i další osvědčené postupy našich babiček, o nichž už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.
Pohlídejte si i prostředí
Cibule, stejně jako jiné druhy zeleniny, obsahuje vlhkost. Při skladování v uzavřeném prostředí může tato vlhkost vytvářet zdroj, podporující růst plísní a bakterií. Je tedy rovněž velmi důležité tuto oblíbenou zeleninu skladovat v místnosti, která se dá co nejlépe odvětrat, jak radí portál HealthLine. V takovém případě vám bez potíží vydrží klidně až do jara.