Čím krmit cibuli, aby byla velikost pěsti: Jedním z největších pomocníků je dřevěný popel

Cibule patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny pěstované na našich zahradách. Aby však správně vyrostla a dozrála, potřebuje živiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červen je pro pěstitele a zahrádkáře cibule klíčovým obdobím – aktivní výživa prováděná právě teď totiž může významně ovlivnit růst a chuť této oblíbené zeleniny. Správná kombinace osvědčených přírodních hnojiv, jako je třeba popel a dolomitová moučka, může v tomto období přinést nejen větší, ale také chutnější a výživnější úrodu, jak píše web Rhs.

Popel a dolomit pro cibuli

Pokud chcete své oblíbené zelenině dopřát tu nejlepší výživu, nechoďte pro ni do obchodu, ale namíchejte si ji sami. Není to vůbec složité. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 1 šálek dřevěného popela
  • 1 šálek dolomitové moučky
  • 10 litrů vody
  • ½ polévkové lžíce superfosfátu (pro zvýšení obsahu fosforu)
  • ½ polévkové lžíce síranu draselného (pro dodatečné zvýšení obsahu draslíku)
Hlavní známky toho, že je již čas sbírat cibuli – napoví vám listy

Cibule bude letos obří, zařídí to dusičnan vápenatý

Smíchejte dřevěný popel a dolomitovou moučku ve velké nádobě. Pomalu přidávejte vodu, abyste vytvořili konzistentní směs. Nakonec vmíchejte superfosfát a síran draselný, dokud se zcela nerozpustí. Touto směsí zalévejte cibuli jednou za 14 dní a snažte se co nejméně smáčet listy, aby nedošlo k jejich poškození. To jim totiž podle webu GardenFocused škodí.

Cibule patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny pěstované na našich zahradách. Aby však správně vyrostla a dozrála, potřebuje živiny. iZdroj fotografie: Freepik
Cibule patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny pěstované na našich zahradách. Aby však správně vyrostla a dozrála, potřebuje živiny.

Kdy správně hnojit cibuli

Načasování aplikace hnojiva může být stejně důležité jako jeho složení. Pro cibuli jsou klíčové následující okamžiky:

  • Počáteční aplikace: Na začátku tvorby cibulí, obvykle na začátku června.
  • Následná aplikace: Druhá, lehčí aplikace o 2-3 týdny později může pomoci udržet dynamiku růstu.

A myslete také na to, že tato zelenina vyžaduje stálou vlhkost, a to zejména během vývoje cibulí. A rovněž udržujte záhony s cibulí co nejčistší, protože plevel s ní soupeří o živiny a prostor, což rozhodně k větší úrodě nepovede – ba právě naopak.  A nezapomeňte ani na správný termín sklizně, o něm už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také podrobně psali.

Pěstovat mrkev a cibuli vedle sebe na jednom záhoně může být velmi výhodné

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články