Dny se prodlužují, mrazy již nejsou tak silné a tak je nejvyšší čas nasadit pracovní rukavice a chopit se nářadí. Ovocné stromy a keře vaší péči potřebují.
Zima je často pro nadšené zahrádkáře zdlouhavým obdobím. Naštěstí je to ale pár relativně krátkých týdnů a s každým měsícem práce na zahrádce opět přibývá. Únor je v tomto ohledu přelomový. Teploty se již stabilizují (a já mám radost, že nemusím ráno odhazovat hromady sněhu), a tak je nejvyšší čas podniknout na zahrádce první kroky vedoucí k budoucí maximální úrodě..
Ovocné stromy vyžadují péči
V únoru je vhodné věnovat se především ovocným stromům. Přišel nejvyšší čas je prořezat, aby léto bylo na jejich plody bohaté. Dobře se ale podívejte na dlouhodobou předpověď počasí, jak radí web ČeskéStavby. Silné mrazy by mohly stromům velmi uškodit. Pokud ale predikce vypadá slibně, chopte se vydezinfikovaných nůžek a dalšího náčiní a s chutí do toho!
Je nutné zkrátit hlavní výhon a také přírůstky bočních větví. U mladých ovocných stromů (do 5 let od výsadby) se vyplatí udělat také výchovný řez, který vede k rovnoměrně rostoucí koruně a vyváženému růstu větví. Také tím ale pozitivně ovlivňujete výnosnost. Pokud jste tak neučinili na podzim, případně smyl-li barvu déšť, je vhodné obnovit také bílý nátěr na stromech, radí web NašeKrásnáZahrada. Ten slouží jako ochrana kmene a větví před teplotními šoky, které vedou k prasklinám a poškozením.
Řez se týká také keřů
Brzký jarní střih kromě ovocných stromů ocení také keře, například rybízové keře se vám následně odvděčí bohatou úrodou, jak Chalupáři-zahrádkáři radili. Platí to ale i pro další ovocné keře, jako je angrešt či maliník. „Brzy zjara je vhodné provést řez i okrasných keřů, které kvetou v létě. Týká se to například hortenzií, tavolníku, tamaryšku, pámelníku, zimolezu a dalších,“ říká zkušený zahrádkář pan Oldřich S. z Břeclavi.
Co vysévat v únoru
Tento měsíc je také vhodný k předpěstování některých plodin. Chalupáři-Zahrádkáři radí začít vysévat například brokolici, kedluben, raný salát, lilek či celer.