Prořezávání, zalévání a hnojivo s fosforem: S budováním velké úrody rybízu lze začít už v lednu

Abyste si během léta pojistili opravdu velkou úrodu rybízu, měli byste s péčí o tyto nádherné keře začít nejlépe už teď.

Pravidla pro péči o keře rybízu – správné prořezávání a kypření půdy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S odcházející mrazivou zimou se příroda pomalu probouzí – to nelze přehlédnout, i když se to ještě může zdát brzy. A právě v této době proto potřebují vaše keříky rybízu, které během sezóny slibují šťavnaté plody, opravdu pozornou péči.

Jarní řez: Tanec obnovy

Prořezávání na jaře po ústupu sněhové pokrývky je více než jen zahradnický úkol. Je to rituál omlazení – doslova harmonický tanec s přírodou. Rybízové keře, ať už černé, červené nebo bílé, vyžadují bystré oko a jemnou ruku. „Obnovu potřebují každých 5 až 7 let,“ radí zahradník Lukáš L. Z Počerad. „Ta spočívá v odstranění starých, nemocných a poškozených větví, které sice rybízu obvykle nijak neškodí, ale spotřebovávají pro rostlinu důležité živiny.“

Celer, papriky i cibule aneb plodiny, které se dají vysévat v lednu

Celer, papriky i cibule aneb plodiny, které se dají vysévat i v lednu

Provzdušnění půdy je také důležité

Usnadňuje lepší výměnu vzduchu a vlhkosti, která je nezbytná pro zdraví kořenů. Vzhledem k tomu, že rybíz má mělký kořenový systém, je však hluboké prokopávání přísně zakázáno. Místo toho by se k pletí a kypření půdy měla používat jen motyčka.

Zalévání: esence života

Rybíz zalévejte i během zimy, a to vždy, když půda vyschne a rozmrzne, jak radí web iReceptář. Listy a větve však musí zůstat suché, to si pamatujte. Aby se voda nerozlévala po okolí a nedocházelo tak k jejím ztrátám, lze kolem keře vytvořit malý hliněný val nebo okolo něj zapustit například plastové zábrany, které slouží jako zásobárna vody pro kořeny. A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od vodních melounů nebo třeba kvalitní dřevěný popel z krbu, o obojím už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Proč je lepší prořezávat ovocné stromy v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos
Prořezávání, zalévání a hnojivo s fosforem: Péče o rybíz v lednu

Hnojení: tajemství hojnosti

Jaro není jen časem růstu, ale i výživy. Rybízové keře touží podle webu MojeHnojiva zejména po fosforu, draslíku a minerálních hnojivech. Pro ty, kteří však po umělé výživě sahají neradi, však existují organické alternativy.

Já osobně doporučuji bramborové slupky. Litr slupek zalijte 10 litry horké vody a nechte přes noc odstát. Poté tímto odvarem bohatým na živiny rybíz zalijte jednou za měsíc (jde o množství na jeden keř).

Řez černého rybízu a jak na něj

Jaké jsou vaše triky pro maximalizaci úrody tohoto ovoce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články