Celer, papriky i cibule aneb plodiny, které se dají vysévat i v lednu

Konec ledna začíná být pro většinu zahrádkářů opravdu zajímavý – je totiž možné začít vysévat první užitkové plodiny.

Celer, papriky i cibule aneb plodiny, které se dají vysévat v lednu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Navzdory všeobecnému přesvědčení není zima obdobím, ve kterém mohou zahradníci klidně spát a nic nedělat. Ve skutečnosti může být už konec ledna vhodnou dobou pro zahájení výsevu některých plodin. Pokud navíc začnete včas, můžete se v pozdějším období roku těšit na opravdu bohatou a chutnou domácí úrodu.

Celer: Pomalý milovník chladu

Semena celeru jsou obalena vrstvou éterického oleje, která zpomaluje klíčení. Klíčky se vyvíjejí delší dobu, a proto je pro tuto zeleninu ideální dobou pro výsev už leden, jak píše magazín Dům&Zahrada. Brzký výsev totiž dává celeru dostatek času na to, aby před novou sezónou dostatečně vyklíčil a vyrostl.

Cibule a pórek: Trpělivost se vyplatí.

Leden je také ideální dobou pro výsev cibule a pórku. Tyto plodiny mají dlouhou dobu klíčení, a navíc jim jarní vláha svědčí (ano, vysévat je můžete přímo do záhonu). Takže jakmile vám půda a záhonech řádně rozmrzne, klidně se na ně vrhněte.

Jak na výsev mrkve, aby byla úroda bohatá: Přímé slunce a tvrdá zemina jsou nepřátelé

Lilky a papriky: Příprava na pozdní sklizeň

I relativně pozdní plodiny, jako jsou lilky a papriky, vyžadují předstih, aby do konce sezóny dosáhly plné zralosti. Jejich výsev v lednu je proto klíčový, a to zejména v chladnějších oblastech. Než přijde teplo pozdního jara a počátku léta, budou tyto rostliny dobře zakořeněné a připravené poskytnout vám opravdu nevídanou nabídku lahodných plodů.

Časný výsev ve sklenících

Pro ty, kteří mají přístup ke skleníku nebo pařeništi, může být skvělou možností i výsev raných odrůd ředkviček a mrkve, jak radí web iReceptář. Tyto konstrukce poskytují ochranu před drsnými zimními živly a umožňují pěstování některých plodin i v chladnějším podnebí. A vysévat můžete i různé okrasné rostliny – Chalupáři-Zahrádkáři doporučují začít s petúniemi.

Celer, papriky a cibule jsou plodiny, které se dají vysévat i v lednu – jen musíte vědět, jak při tomto nezbytném zahradnickém úkonu postupovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Celer, papriky a cibule jsou plodiny, které se dají vysévat i v lednu – jen musíte vědět, jak při tomto nezbytném zahradnickém úkonu postupovat

Tipy pro zimní ochranu

Chcete-li ochránit rostliny, jako je rebarbora, které během zimy zůstávají v klidu pod zemí, použijte silnou vrstvu kompostu, listí nebo slámy. Tato izolace je ochrání před mrazem a podpoří jejich dřívější rašení na jaře. Jakmile se začne oteplovat, stačí pokrývku opatrně odstranit – nic víc není třeba, jak jsem se sama přesvědčila.

Výsev v lednu – co je třeba stihnout na začátku roku

Jaké druhy užitkových plodin vyséváte uprostřed zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články