Listopad je poslední příležitostí ke sklizni pozdních plodin, jako je mrkev, řepa a zelí. Tím však práce na zahradě zdaleka nekončí.
Vaší první starostí by měly být všechny rostliny citlivé na chlad, jako jsou třeba růže nebo levandule. Přikryjte je slámou nebo netkanou textilií. A nezapomeňte ani na mulčování kolem kořenů, které u nich pomáhá udržet teplo a vlhkost.
Připravte půdu na jaro
Listopad je také ideálním měsícem pro přípravu půdy. Její obracení zlepšuje provzdušnění a pomáhá rozbít případná zhutnělá místa. Na její povrch můžete také rozprostřít kompost nebo organická hnojiva.
Zazimujte zavlažovací systém
Pokud používáte na zahradě nebo ve skleníku zavlažovací systém, nezapomeňte jej před prvními mrazy zazimovat (jinak hrozí jeho poškození). Z hadic vypusťte veškerou vodu a všechny součásti uložte na suchém místě až do jara.
Udržujte svůj kompost aktivní
A nezapomeňte ani na svůj kompost. Přidávejte do něj organické látky (třeba spadané listí, zbytky zeleniny nebo slámu) a pravidelně hromadu otáčejte, abyste podpořili její rozklad. S urychlením tohoto procesu pomůže hnůj.
Sbírejte semena z květin a bylin
„Pokud jste ještě nesesbírali semena ze svých oblíbených jednoletých květin a bylin, je nejvyšší čas to udělat – ideálně před prvním mrazem,“ radí web Gardenary a dodává. „Silné mrazy totiž mohou semena poškodit nebo dokonce úplně zničit. Nasbíraná semena přeneste na teplé místo, aby ještě před uložením mírně doschla.“ Semínka mrkve však můžete rovnou vysít, s tím už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.
Plánujte na příští rok
Listopad je také skvělou příležitostí k tomu podívat se dopředu, jak radí web GardenersWorld. Začněte tím, že se rozhodnete, jaké plodiny chcete pěstovat, a načrtněte si hrubý plán zahrady (orientujte se podle svého prostoru a světelných podmínek). Tato včasná příprava vám ušetří čas a námahu, až přijde jaro, a umožní vám soustředit se přímo na výsadbu a pěstování.