Pro výživu šlechtěných růží není vždy třeba kupovat drahá hnojiva. Naopak – skvěle jim prospějí třeba živiny z popela.
Růže jsou ozdobou mnoha zahrad – aby však správně kvetly, potřebují ta správná hnojiva. Jedním z těch nejúčinnějších, která mohou podpořit jejich celkový zdravotní stav (a tím samozřejmě i opravdu velkolepé kvetení), je podle webu Podlahářství-Polička dřevěný popel.
Výživné účinky dřevěného popela pro růže
Dřevěný popel je bohatý na mnoho cenných živin. Dominují jim draslík, vápník a další stopové prvky, které jsou pro rostliny velmi prospěšné – a to zejména pro kvetoucí, jako jsou právě růže. Zejména draslík je nezbytný pro vývoj květů a celkové zdraví rostlin. Zlepšuje pohyb vody, živin a sacharidů v rostlinných tkáních. Pomáhá také posilovat stonky a zvyšovat odolnost vůči škůdcům a chorobám.
Jak aplikovat dřevěný popel na růže
Ujistěte se, že je dřevěný popel čistý, tzn. že by neměl obsahovat plasty, kovy ani žádné ošetřené dřevo, jak radí web AgroKbTrade. Skladujte ho v kovové nádobě s víkem, aby zůstal suchý.
A kdy ho použít? Nejvhodnější doba je podle mých zkušenostní už na začátku jara, kdy je půda vlhká a než růže začnou aktivně růst. Ale přihnojit s ním lze záhony kdykoli. Ovšem vždy platí, že čím dříve to provedete, tím rozhodně lépe.
„Dřevěný popel nasypte v tenké vrstvě kolem základny růží. Použijte přibližně šálek popela na metr čtvereční. Jemně jej vpravte do vrchní vrstvy půdy, aniž byste narušili kořeny – jedině tak živiny proniknou do hlubších vrstev dostatečně rychle,“ radí paní Zdeňka J. z Opavy. O dalších přírodních hnojivech už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.
Řez pro optimální růst
A nezapomeňte ani na správný řez, který pomáhá stimulovat nový růst, tvaruje rostlinu a odstraňuje staré nebo nemocné dřevo, které může rostlině ubírat energii a omezovat kvetení.
- Začněte odřezáváním odumřelých větví a jakéhokoli dřeva, které vypadá nemocné nebo poškozené.
- Zbylé větve zkraťte přibližně o třetinu jejich délky a zaměřte se na tvarování keře, aby do jeho středu pronikaly vzduch a světlo.
- Vždy používejte čisté a ostré nástroje, tím zabráníte šíření chorob mezi rostlinami.