Jak zabránit zplaňování růží na zahradě: Nedovolte, aby se vám nádherné šlechtěné odrůdy proměnily v šípky

Ne vždy si růže zachovávají tak krásný vzhled, jak bychom si přáli. Naopak, někdy mají tendenci zplaňovat a měnit se doslova v šípky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když růže začnou tak trochu divočit, je třeba řádně zakročit, jinak hrozí, že se už do svého původního stavu nevrátí. Jakmile tedy zpozorujete, že obráží níž než u roubu, případně jinak mění svůj vzhled, přejděte do protiútoku prostřednictvím osvědčených zahradnických technik.

Kterých růží se zplaňování týká

Pro začátek je třeba vědět, že ne všechny druhy jsou k tomuto procesu náchylné. Mezi ty nejcitlivější patří v tomto ohledu:

  • popínavé růže – s dlouhými výhony
  • růže záhonové – buď velkokvěté nebo mnohokvěté
  • růže sadové – vytvářejí keře.
  • růže půdopokryvné – nízký vzrůst

Naopak růže miniaturní pěstované obvykle na na terasách a balkónech tímto problémem téměř netrpí. A totéž platí i pro růže nešlechtěné, jako je například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a dříve oblíbená, ale dnes již jen velmi zřídka pěstována růže svraskalá (Rosa rugosa). A jak jsou na tom druhy růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa)? I když jsou velmi náchylné na různé choroby, zplaňováním také netrpí.

Co dělat proti zplaňování

Nejdůležitější kroky péče je třeba provést na podzim. Vždy růže řádně přihrňte kompostem (jde o takzvané hrůbkování). Tím je ochráníte proti mrazům a zároveň zabráníte jejich zdivočení. Rovněž odstraňujte plevel, ten jim totiž odebírá cenné živiny z půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A nezapomeňte je řádně ošetřit proti chorobám, pokud se na vaší zahradě vyskytly. Mezi ty nejnebezpečnější patří rez růžová, kterou způsobuje houba Phragmidium mucronatum a černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), jejímž původcem je houba s latinským názvem Marssonina rosae. Včasný postřik vás ochrání od mnoha problémů.

Na konci podzimu je vhodné udělat jednoduchý řez růží a také je zazimovat

Jaké růže pěstujete na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články