Aby růže letos kvetly opravdu ukázkově, vhoďte k nim dřevěný popel

Pro výživu šlechtěných růží není vždy třeba kupovat drahá hnojiva. Naopak – skvěle jim prospějí třeba živiny z popela.

Jaro znamená prořezávání růží: Ignorace tohoto úkonu není dobrá i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Růže jsou ozdobou mnoha zahrad – aby však správně kvetly, potřebují ta správná hnojiva. Jedním z těch nejúčinnějších, která mohou podpořit jejich celkový zdravotní stav (a tím samozřejmě i opravdu velkolepé kvetení), je podle webu Podlahářství-Polička dřevěný popel.

Výživné účinky dřevěného popela pro růže

Dřevěný popel je bohatý na mnoho cenných živin. Dominují jim draslík, vápník a další stopové prvky, které jsou pro rostliny velmi prospěšné – a to zejména pro kvetoucí, jako jsou právě růže. Zejména draslík je nezbytný pro vývoj květů a celkové zdraví rostlin. Zlepšuje pohyb vody, živin a sacharidů v rostlinných tkáních. Pomáhá také posilovat stonky a zvyšovat odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Jak aplikovat dřevěný popel na růže

Ujistěte se, že je dřevěný popel čistý, tzn. že by neměl obsahovat plasty, kovy ani žádné ošetřené dřevo, jak radí web  AgroKbTrade. Skladujte ho v kovové nádobě s víkem, aby zůstal suchý.

Jak zabránit zplaňování růží na zahradě: Nedovolte, aby se vám nádherné šlechtěné odrůdy proměnily v šípky

A kdy ho použít? Nejvhodnější doba je podle mých zkušenostní už na začátku jara, kdy je půda vlhká a než růže začnou aktivně růst. Ale přihnojit s ním lze záhony kdykoli. Ovšem vždy platí, že čím dříve to provedete, tím rozhodně lépe.

Dřevěný popel nasypte v tenké vrstvě kolem základny růží. Použijte přibližně šálek popela na metr čtvereční. Jemně jej vpravte do vrchní vrstvy půdy, aniž byste narušili kořeny – jedině tak živiny proniknou do hlubších vrstev dostatečně rychle,“ radí paní Zdeňka J. z Opavy. O dalších přírodních hnojivech už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Aby vás i letos růže oslnily svou nevšední krásou, musíte je správně vyživit. Na drahá hnojiva z obchodů však zapomeňte. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás i letos růže oslnily svou nevšední krásou, musíte je správně vyživit. Na drahá hnojiva z obchodů však zapomeňte

Řez pro optimální růst

A nezapomeňte ani na správný řez, který pomáhá stimulovat nový růst, tvaruje rostlinu a odstraňuje staré nebo nemocné dřevo, které může rostlině ubírat energii a omezovat kvetení.

  • Začněte odřezáváním odumřelých větví a jakéhokoli dřeva, které vypadá nemocné nebo poškozené.
  • Zbylé větve zkraťte přibližně o třetinu jejich délky a zaměřte se na tvarování keře, aby do jeho středu pronikaly vzduch a světlo.
  • Vždy používejte čisté a ostré nástroje, tím zabráníte šíření chorob mezi rostlinami.
Jak využívat popel v zahradě – praktický návod

Čím hnojíte růže na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články