Atraktivní motýlí keř do zahrad – Komule Davidova

                   

Přejete si mít v zahradě opravdu nádherný keř, který bude zároveň velmi přitažlivý pro pestrobarevné motýly? Potom vsaďte na motýlí keř (komule Davidova). Tato dřevina byla poprvé objevena na hranicích Číny s Tibetem v roce 1887 a její semena byla dovezena do Evropy v roce 1893. V České republice roste od roku 1911, kdy byla poprvé vysazena v zámeckém parku Průhonice.

Název komule Davidova (Buddleja davidii) vznikl na počest anglického klerika a botanika Adama Buddlea a svého objevitele, francouzského misionáře a botanika Armanda Davida.

Pěstování motýlího keře

Motýlí keř nevyžaduje žádné složité pěstování. Vyhovuje mu slunné a výhřevné místo s vlhkou a propustnou půdou. Na jaře snese radikálnější řez, stejně tak mu ale postačí i ostříhání uschlých květenství po odkvětu.

Množí se zejména pomocí rozptýlení uzrálých semen větrem. V některých částech naší republiky se tato dřevina dokonce expanzivně rozptýlila do okolí. Daří se jí na plochách kolem železnic či dopravních koridorů, kdy jsou semena rozfoukávána jedoucími auty do okolí.

Komule Davidova kvete obvykle v červenci nafialovělými, 10 – 30cm klasy. Zatím známe okolo 90 kultivarů různých barev a délky klasů – letorostů (některé kultivary mívají délku klasů až okolo 50 – 80cm).

Příklady barev kultivarů:

  • růžová barva – Pink Delight
  • sametově modrá – Empire Blue
  • fialová – Orchid Beauty
  • bílá – White Cloud

Při výsadbě komule Davidovy musíme počítat s místem v průměru min. 1,5 metru, protože jde o rozložitější dřevinu. Zároveň by kolem této potřebné plochy mělo být dostatek místa, protože vynikne nejlépe jako solitér.

Motýlí keř je svou vůní a barevnými květy neodolatelný pro motýly. Často jej můžeme vidět zcela obsypán nejrůznějšími druhy motýlů, nezřídka na něm můžete pozorovat i jejich zatím méně známé druhy.

Vaše zahrada bude díky motýlímu keři mnohem barevnější a díky motýlům i živější a krásnější. Komule Davidova by neměla chybět v žádné zahradě se slunným koutem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články