Barevnou zahradu po celý rok zajistí vřesy

                   

Mrzí vás, že vaše zahrada je krásná jenom část sezóny? Pak si na zahrádce vysejte vřesoviště. To je půvabným zpestřením zahrady, ze kterého se můžete těšit po celou sezonu. Pestré barvy a tvary vřesů, vřesovců, rododendronů a azalek jsou opravdovým potěšením pro oči. Existuje velké množství druhů a typů, které mají různou barvu a kvetou během různých částí roku. Záhony budou zdobit velmi dlouho, vykvétat budou postupně, a i po odkvetení v době zimy si některé z rostlin udrží zelenou barvu, která bude svěžím doplněním záhonu.

Připravte jim vhodnou půdu

Důležité je především zasadit vřes do správné půdy. Všechny rostliny tohoto typu jsou kyselomilné a vyhovuje jim půda složená především z rašeliny. Ideální poměr je rašelina, písek a zahradní zemina v poměru 5:2:1. Zeminu si můžete namíchat sami, není to nijak složité. Pokud ale nemáte čas, koupíte ji bez problémů v hobbymarketech nebo v zahradnictvích, kde ji již mají namíchanou právě speciálně pro vřesovištní rostliny.

Bohaté květenství po celý rok

Všechny vřesovité rostliny tedy vysázejte blízko sebe a vyhraďte jim celý záhon. Sazenice vřesů a vřesovců nejsou příliš velké a stačí, pokud je budete sázet asi ve vzdálenosti 20-30 cm od sebe. Během následujících tří až pěti let se rostliny propojí a vytvoří krásné barevné koberce. Možná se vám podaří vytvořit i hezký barevný vzor, který se bude v průběhu roku měnit podle toho, jak budou rostliny vykvétat. K těmto rostlinám lze jako doplňkové vysazovat například některé jehličnany. Ty už ale nevyžadují tak kyselou půdu, takže je nesázejte doprostřed záhonu. Zvolte pro ně spíše okolní stanoviště mimo kyselý záhon. Volný prostor mezi rostlinami pak doplňte mulčovací kůrou či štěpkou. Některé druhy vřesovců je možné vysazovat i do květináči a pěstovat je třeba doma za oknem. Abyste je udrželi v dobré kondici a kompaktní a aby vám bohatě kvetly, je třeba je po odkvětu zastřihnout, a to minimálně o třetinu až polovinu, tedy o délku odkvetlého květenství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články