Celý život jste se starali o azalky a rododendrony špatně. Jednoduchý návod promění vaši zahradu v květinový ráj

                   

Azalky patří mezi velmi oblíbené druhy zahradních květin, zejména díky svým krásným výrazným květům a silné pronikavé vůni, která vás za letních dní bude určitě těšit. Jaké jsou však konkrétní poddruhy těchto nádherných rostlin a jak se o ně správně starat, aby prosperovaly a dělaly čest svému jménu? Pokud si zapamatujete několik základních bodů, nebude se jednat o nic složitého.

Každý má něco do sebe

Azalky se společně s rododendrony obecně řadí do rodu rododendronů, každý zkušený pěstitel je ale stále nazývá azalkami. Na názvu však opravdu příliš nezáleží, důležité je to, čím se tyto květy vyznačují. Konkrétně se jedná o pestré a přímo zářivé barvy a vůni, která se vám bude linout po celé zahradě. Azalky však nejsou pouze jedním druhem, ale mají hned několik odrůd, kdy každá je něčím jiná a má svůj specifický kultivar. Každý z nich má ale něco do sebe a dokáže okouzlit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stálezelené a jasně kvetoucí

Celkově se azalky rozdělují na dva základní poddruhy. Jedním z nich jsou stálezelené odrůdy, kterých jsou však mraky. Tyto poddruhy mají své kořeny až v Japonsku a jedná se například o bílý kultivar Schneeperle, vzrůstově menší a sytě růžová Kermesina Rose, velkokvětá opět růžová Melina, nebo purpurový Purple Splendor. Je jich však mnohem více, všechny se ale vyznačují stejnými podmínkami pro pěstování. Těmi jsou především částečně stinné stanoviště, s vlhčím vzduchem a řádně hnojená zemina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Japonským azalkám se tedy bude dobře dařit například v blízkosti jezírka v úkrytu pod vyšším stromem, který je ochrání před přímým slunečním zářením a prudkým větrem. Důležitá je také pravidelná zálivka, dostatek vláhy a propustná půda s nižším pH, které se pohybuje v rozmezí 4-5,5. Půda také musí být bohatá na humus a veškeré potřebné živiny, takže před výsadbou je dobré doplnit kompost a také rašelinu pro kyselost. Poté je u těchto rostlin nutností pravidelné přihnojování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opadavé se zářivými květy

Druhým základním poddruhem azalek jsou ty opadavé. Ty sice nevydrží krásné a zelené po celý rok, ale kompenzací jsou jejich vskutku velké a zářivě barevné květy, které vás upoutají na daleko. Rovněž jejich pěstování je mírně jednodušší. U těchto druhů totiž není potřeba přísného polostínu, a dají se tak pěstovat i krásně na sluníčku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvést vám budou od května do června a při velmi dobrých podmínkách i o něco déle. Rovněž se jedná o velmi výrazně vonící květiny. Zvláště oblíbené pro svou vůni jsou azalky lepkavé, které kvetou až v červnu a jejich vůně je ještě sladší a pronikavější než u normálních azalek. Mezi oblíbené kultivary poté patří hybridní skupiny Knap Hill, které jsou dokonce více odolné a zimovzdorné, dále bílý Persil, bílo-žlutá Daviesie, nebo zářivě oranžový Golden Eagle. Najdou se však i rudé, vínové, růžové a krémové varianty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování opadavých azalek je velmi podobné jako u těch japonských a rovněž vyžadují značnou vláhu, kyselost půdy, nižší pH a vyšší vlhkost okolního vzduchu. Jediný zásadní rozdíl je tedy v tom, že snesou i sluneční místo, na kterém naopak ještě více vyniknou velké a zářivě jasné květy, které jsou pro tento druh tak typické.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články