Chryzantémy budou bujně kvést až do zimy, chce to fosforo-draselné hnojivo

Chryzantémy potřebují na podzim zejména fosfor a draslík – a to v té správné koncentraci. Jedině tak vám vydrží kvést opravdu dlouho.

                   

Chryzantémy jsou oblíbené pro své zářivé barvy a dlouhotrvající krásu. Tyto odolné květiny bývají na podzim oblíbenou volbou do zahrad a na balkony, protože poskytují příval barev ještě i v době, když ostatní rostliny začínají vadnout. Aby však kvetly co nejdéle, potřebují tu správnou výživu – mě se osvědčila aplikace fosforodraselného hnojiva. Právě to totiž hraje podle webu BHG hraje zásadní roli při podpoře silného a trvalého kvetení.

Výsadba a umístění

Pro úspěšné pěstování chryzantém je důležité zvolit správné místo a dobu výsadby. Těmto nádherným květinám se daří na dobře osvětlených místech, která jsou chráněna před silnými větry, jak jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali. Jsou tedy ideální pro jižní nebo jihovýchodní části zahrady nebo balkonu, kde budou mít dostatek slunečního světla a tepla. Výsadba by měla proběhnout koncem jara nebo začátkem léta, jakmile pomine riziko mrazů, teď už můžete sázet jen rostliny předpěstované a nakvetlé.

Začněte vykopáním jamek o rozměrech asi 30x30x30 cm, vzdálených od sebe 40 až 50 cm. Web Taste of home je doporučuje naplnit vodou a přidat kompost nebo dobře uleželý hnůj. Chryzantémy zasaďte tak, aby byly ve stejné výšce, jako když rostliny v květináči, poté jámu zasypte a důkladně zalijte. A zasadit můžete i další trvalky, redakci Chalupáři-Zahrádkáři se osvědčily tyto.

Zalévání a hnojení chryzantém

Chryzantémy vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku, zejména v horkých a suchých obdobích. Zalévat by se mělo ráno nebo večer a voda by měla být vlažná a měkká. Je důležité vyhnout se stříkání vody na listy a květy, protože to může vést k plísňovým problémům. „Cílem je udržovat půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou, aby se předešlo hnilobě kořenů a dalším problémům,“ radí paní Jana K. z Kunčic pod Ondřejníkem.

Aby vás tyto oblíbené podzimní květiny potěšily svou krásu opravdu dlouho, musíte jim právě teď dopřát tu správnou výživou
Aby vás tyto oblíbené podzimní květiny potěšily svou krásu opravdu dlouho, musíte jim právě teď dopřát tu správnou výživou
iZdroj fotografie: Pixabay

Důležité je také hnojení. Od dubna do srpna používejte každých 14 dní vyvážené univerzální minerální hnojivo, které podpoří zdravý růst a bohaté kvetení. V září přejděte na hnojivo s obsahem fosforu a draslíku, které zvyšuje odolnost rostliny vůči chladu a připravenost na nadcházející zimu.

Správný řez a zaštipování

Řez a zaštipování jsou základní postupy pro tvarování chryzantém a stimulaci větvení a kvetení. Prořezávání by se mělo provádět na jaře nebo na podzim a zahrnuje odstranění odumřelých, slabých nebo poškozených větví. Tím se nejen zlepší vzhled rostliny, ale také se podpoří nový růst.

Chryzantémy potřebují na podzim zejména fosfor a draslík – a to v té správné koncentraci
Chryzantémy potřebují na podzim zejména fosfor a draslík – a to v té správné koncentraci
iZdroj fotografie: Pixabay

Zaštipování by se naopak mělo provádět od května do srpna. Při něm se odstraňují horní 2 až 3 cm každého stonku. Tento postup přiměje chryzantémy k tvorbě většího počtu větví a následně i květních pupenů. Díky pravidelnému zaštipováním se budete těšit z bohatšího výskytu květů.

Jaké jsou vaše triky při péči o chryzantémy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články