Pěstování chryzantém na podzim: Chce to suché a slunné místo

Chryzantémy alias listopadky dokážou zdobit záhony od září až do prvních mrazů. Pokud je vysadíte právě teď, přežijí bez problémů i zimu.

Pěstování chryzantém na podzim: Dopřejte jim suché a slunné místo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Chryzantémy jsou nádherné, svěží a pestrobarevné květiny, které se obvykle vysazují na jaře. Tyto krásné ozdoby zahrady však lze úspěšně pěstovat i na podzim, pokud dodržíte několik základních pokynů. To zajistí, že se vašim rostlinám bude dařit i přes chladné počasí a v následujícím roce opět nádherně pokvetou.

Vyberte suché a slunné místo

Prvním a nejdůležitějším pravidlem pro pěstování chryzantém na podzim je výběr suchého a slunného místa chráněného proti větru. Tyto krásné květiny potřebují ke svému rozkvětu dostatek slunečního světla a pro zabránění přemokření, které může vést k hnilobě kořenů, je nezbytné dobře odvodněné půdní podloží.

Příprava půdy pro chryzantémy

Před výsadbou chryzantém je nezbytné řádně připravit půdu. Chryzantémám se daří v dobře propustné půdě s pH, které není ani příliš kyselé, ani příliš zásadité. Snažte se o mírně kyselé až neutrální pH půdy mezi 6,5 a 7,5. Poté vykopejte jámy pro výsadbu, které musí být přibližně dvakrát větší než kořenový bal rostliny. Tyto jámy vyplňte lehkou nebo středně těžkou, dobře propustnou směsí půdy. Použitou zeminu můžete také obohatit kompostem nebo dobře uleželým hnojem, abyste chryzantémám dodali potřebné živiny.

Mulčování před prvními mrazy

S postupujícím podzimem a blížícími se prvními mrazíky je důležité chránit chryzantémy před chladem. To je důležité zejména u druhů patřících do skupiny multiflora, které jsou na nízké teploty citlivější. Abyste je ochránili před mrazem, naneste kolem základny každé rostliny vrstvu mulče. Ten působí jako izolace, udržuje teplo v půdě a zabraňuje promrznutí kořenů. Použijte přírodní mulč, například slámu, drcené listí nebo dřevěnou štěpku.

Pěstování chryzantém na podzim iZdroj fotografie: Pixabay
Ani na podzim není pozdě vysadit některé nádherně kvetoucí okrasné rostliny – skvělým příkladem jsou například chryzantémy

Ořezávání poupat a květů pro rychlejší zakořenění

Po výsadbě chryzantém je nezbytné podpořit silný vývoj kořenů, zejména v počátečních fázích. Abyste toho dosáhli, měli byste před prvními mrazy odstranit všechna poupata a květy, které se vytvořily. Odstřižením těchto raných květů přesměrujete energii rostliny na vytvoření silného kořenového systému. Tím zajistíte lepší přežití zimy a zdravější a vitálnější chryzantémy na jaře.

Další tipy pro výsadbu

Kromě čtyř výše uvedených základních pravidel zvažte, zda chryzantémy před jarním přesazením do zahrady nezaložit v běžných květináčích nebo nádobách. To vám umožní pečlivě sledovat jejich růst a chránit je před drsnými zimními podmínkami. Přezimování chryzantém by mělo probíhat ideálně na chladném místě, například ve skleníku, chladicím rámu nebo ve sklepě, nikoli v interiéru.

Seznamte se se všemi možnými odrůdami chryzantém. Budete překvapeni jejich pestrostí

Jaké okrasné rostliny vysazujete na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články