Jedno špatné střihnutí a je po tvorbě květů: Vyvarujte se chyb, které při péči o růže dělají nezkušení zahradníci

Péče o růže zahrnuje jejich správný střih. Ne vždy ho bohužel milovníci květin provádějí správně. Největší chybou je špatný sestřih květů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže (Rosa) patří na zahradách mezi velmi často pěstované rostliny. Jsou opravdu oblíbené především proto, že dokážou kvést celé léto a péče o něj není nijak náročná. Nejkrásnější je samozřejmě pohled na keř obsypaný množstvím květů. A jak ho docílit? Stačí se jen při péči o růže vyvarovat jedné poměrně běžné chyby. Jde o chybu týkající se řezu, který je třeba vždy provádět po odkvětu. Jen pouhé sestřihnutí starého květu totiž ani zdaleka nestačí.

Jak na správný střih keřových růží

Správné prořezávání keřových růží může pomoci podpořit zdravý růst a rozvoj dalších květů. Především je třeba zvolit pro řez ten správný čas. Růže vždy prořezávejte koncem zimy nebo brzy na jaře, než začnou znovu růst. To vám umožní jasně vidět strukturu keře a vyhnete se nechtěnému příliš hlubokému střihu. Ze všeho nejdříve odstraňte veškeré mrtvé, nemocné nebo poškozené dřevo. Řežte tak dlouho, dokud se nedostanete opět na zdravé dřevo.

Poté odřízněte všechny větvičky, které jsou tenké nebo směřují nevhodným směrem (nejčastěji doprostřed keře), abyste podpořili vývoj silnějších výhonů. Zbývající výhony zkraťte seříznutím na 2 až 3 pupeny, což podpoří keřovitost růží. Poté si keř dobře prohlédněte a odřízněte všechny výhony, které se kříží nebo se o sebe třou, abyste zabránili jejich následnému poškození. Také odstřihněte všechny vlky (výhonky, které vyrůstají ze základny rostliny), protože nikdy krásně nevykvetou.

Chyba, kterou dělá většina majitelů růží iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastější chyba při řezu růží

Řada lidí si myslí, že prořezání růží jednou za sezónu (vždy období předjaří) bohatě stačí. Není to však pravda. Ve skutečnosti třeba vzít nůžky do ruky mnohem častěji. Je totiž třeba hlídat staré květy, a ty průběžně odstraňovat. Ovšem je jejich pouhé odstřihnutí nestačí, i když si řada lidí myslí opak. Ve skutečnosti je třeba odstranit mnohem větší kus větve než jen zbyteček starého květu.

Celý výhon je třeba odříznout až k prvnímu páru pravých listů. Řez je třeba vést šikmo, nejlépe pod úhlem 45 ° a ve vzdálenosti 3 až 5 mm od listů. Pokud by byl řez veden těsně nad nimi, mohly by zaschnout a přišli byste o poměrně velký kus výhonu, což by se mohlo negativně projevit na tvaru keře i dalším kvetení.

Chyba, kterou dělá většina majitelů růží iZdroj fotografie: Freepik

Další kroky při péči o růže

Po prořezání velmi pečlivě odstraňte všechny listy nebo jiné rostlinné zbytky z okolí růží, abyste zabránili možnému rozšíření nebezpečných onemocnění (například řada spor hub zimuje právě v listí). Vše pak zakončete pohnojením keře výživově vyváženým hnojivem, abyste podpořili nový růst a kvetení.

Je důležité si uvědomit, že různé odrůdy růží mohou mít při řezu různé potřeby, proto je vždy nejlepší prostudovat si před samotným střihem konkrétní pokyny pro péči o vaši odrůdu růží.

Péče o růže není náročná, stačí se jen zaměřit na správný střih. Podívejte se, jak na to

Které z těchto kroků dodržujete při prořezávání keřových růží?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články