Jak na množení hyacintů: Z jedné cibulky hned několik dalších rostlin

Užijte si opravdu velkou záplavu krásných barevných květů. Pomocí tohoto triku si můžete z jedné cibulky hyacintu vypěstovat několik dalších květin.

i Zdroj fotografie: Nickispeaki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hyacint bezesporu patří mezi jedny z nejoblíbenější květiny jara. Díky svým květům a sladké vůni je dokonalou ozdobou i krásným dárkem. Jedinou nevýhodou je, že období květu je poměrně krátké. Po něm vám však v zemi zbyde cibulka, ze které si můžete snadno vypěstovat několik dalších rostlin. Další sezona tak bude opravdu bohatá a plná líbezné vůně.

Jak snadno rozmnožit hyacint

Díky tomuto triku si lze užít téměř nekonečnou záplavu těchto okrasných květin. Z jedné cibulky vám totiž může vyrůst několik nových rostlin. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je ostrý nůž a květináč s úrodným substrátem.

Postup množení hyacintu z cibulky

Po odkvetení cibulky hyacintů opatrně vykopejte ze země, abyste je nepoškodili, a vyberte ty nejsilnější a nejzdravější, které budete chtít rozmnožit. V horní části cibulky vyřízněte ostrým nože kříž do hloubky ⅓. Do vyřezaného kříže vložte párátka a cibulku uložte na chladné a tmavé místo po dobu dvou dnů, aby řez stačil dostatečně oschnout.

Zasaďte připravenou cibulku

Po dvou dnech se můžete pustit do výsadby. Květináč naplňte úrodným a dobře propustným substrátem, který umožní snadný průtok přebytečné vody a přísun vzduchu. Pro lepší odtékání přebytečné vody můžete na dno květináče umístit vrstvu kamínků nebo oblázků, a teprve na ně nasypat připravenou zeminu. 

Množení hyacintů iZdroj fotografie: Depositphotos

Do jejího středu vyhlubte díru a zasaďte cibulku hyacintu. Následně okolí půdy navlhčete vodou. Postupujte velmi opatrně, aby se voda nedostala na cibulku a nevyvolala v zářezech hnilobu. Jakmile máte hotovo, umístěte květináč na teplé a světlé místo. Vyhněte se však přímému světlu, které by mohlo cibulku spálit.

Jak o hyacint pečovat

Zasazenou cibulku pravidelně kontrolujte a zavlažujte, abyste jí zajistili dostatek energie k růstu. Po dvou měsících byste měli objevit první klíčky. Několik dní je nechte dostatečně zesílit, teprve poté je lze od mateřské cibulky oddělit. Postupujte maximálně opatrně, abyste nepoškodili nový jemný kořenový systém. Mladé výhonky zasaďte na nové místo (nejlépe na podzim) spolu s mateřskou cibulkou a užijte si množství nádherných květů.

Jak vhodně vybrat cibuloviny a následně o ně pečovat

Jak rozmnožujete hyacinty vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články