Co s růžemi na podzim: Když bude půda kolem nich čistá, bude se jim dařit ostošest

Dobře zazimované růže musí být především perfektně čisté – a platí to nejenom o jejich stoncích, ale i o jejich okolí.

prořezávání růží i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chcete-li pěstovat zdravé a krásné růže, je nezbytné se o zahradu postarat ještě před příchodem chladného období, informuje web Unian. Vyčistit musíte především okolí svých růžových keřů. Zanedbání tohoto zdánlivě jednoduchého kroku může vést k mnoha problémům.

Důležitost podzimního úklidu

Zanedbání úklidu spadaného listí a nečistot v okolí růžových keřů může vytvořit ideální prostředí pro množení chorob. Houbám a dalším patogenům se daří ve vlhkém, rozkládajícím se rostlinném materiálu, a pokud se tento materiál nahromadí, budou vaše růže náchylné k řadě onemocnění. Mezi běžné choroby růží patří černá skvrnitost, rzivost a botrytida.

Ochrana proti škůdcům

Dalším zásadním důvodem pro podzimní úklid je zabránit škůdcům v přezimování v zahradních zbytcích. Pokud je necháte netknuté, stanou se útočištěm škodlivého hmyzu, jako jsou mšice a puklice, které mohou s příchodem jara napáchat na vašich růžích spoušť. Úklidem zahrady účinně přerušíte jejich životní cyklus a snížíte pravděpodobnost napadení v následujícím vegetačním období. O tom jsem se sama už několikrát přesvědčila. A nezapomeňte ani na hnojení. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo hnojení růží dřevěným popelem nebo manganistanem.

Čím zakrýt růže na zimu: Utrácet za krycí plachty není potřeba, perfektně poslouží odpad ze zahrady

Kroky pro správnou podzimní péči o růže

Zimní péče by rozhodně měla začít správným řezem, jak radí web iReceptář. Již seříznuté růže je vhodné postříkat 5% roztokem síranu měďnatého nebo směsí Bordeaux (fungicidní postřik), aby se na nich během zimy neuchytily houbové choroby. Po postřiku je důležité zajistit keřům růží vhodnou izolaci. Proto půdu kolem nich pokryjte vrstvou suchého rašelinového mechu nebo směsí vyzrálého kompostu, písku a rašeliny. To pomáhá ochránit kořeny před zmrznutím a stonky před praskáním v důsledku nízkých teplot. Růže přikryjte, když okolní teplota klesne na přibližně 0 °C.

Aby vaše růže přečkaly zimu zcela bez úhony, musíte je právě teď správně ošetřit – zbavte je především veškerých patogenů iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše růže přečkaly zimu zcela bez úhony, musíte je právě teď správně ošetřit – zbavte je především veškerých patogenů

Ohýbání trsů (je-li třeba)

Pokud máte pnoucí růže nebo vysoké odrůdy růží, může být nutné je ohnout a zajistit, aby byly chráněny před poškozením větrem a mrazem,“ radí čtenář Michal K. ze Dvora Králové. „To by mělo být provedeno v září nebo začátkem října, dokud je ještě mírné počasí (ale pokud jste na to zapomněli, klidně to udělejte i teď). Použijte polypropylenový provázek a umístěte na trsy plastové láhve zpola naplněné vodou, abyste je udrželi nad zemí. Větve samozřejmě před zakrytím zbavte veškerého listí – kvůli chorobám.“

Jak o své růže pečujete s příchodem chladného počasí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články