Vhoďte pod růže manganistan, díky němu přežijí zimu jedna báseň

Ochraňte růže před nepřízní zimního počasí. Pomůže vám s tím speciální zálivka i dobře uleželý kompost.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z klíčových úkolů v péči o růže je jejich vhodné zazimování. Zima pro ně může být dost náročná, vhodnou péčí je však na ni můžete připravit a ochránit je před nepříznivými vlivy, jakými jsou mráz, vítr nebo ostré zimní slunce. Díky několika jednoduchým krokům rostliny hravě přečkají nejchladnější měsíce roku a příští rok vás zase obdaří svými květy.

Před zimou růže posílí manganistan

Recept na hnojivo, které dodá růžím sílu přežít bez potíží i drsnou zimu, nám do redakce zaslal jejich pěstitel, pan Jaroslav z Netolic. K jeho přípravě budete potřebovat:

  • 10 gramů manganistanu draselného
  • 0,5 l octa
  • 200 ml peroxidu vodíku
  • 10 l vody

Nejprve rozpusťte v malém množství vody hypermangan. Poté přilijte ocet a postupně také peroxid vodíku. Roztok začne šumět a ztrácet původní růžovou barvu. Až se tekutina zase uklidní, zřeďte ji 10 litry vody. „Každé rostlině dopřeji alespoň litr roztoku. A po pohnojení je nezapomenu ještě zalít,“ radí Jaroslav. Ocet a peroxid zabrání šíření houbových chorob a manganistan se postará o draslík, který rostliny potřebují k přezimování. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo hnojení růží dřevěným popelem, který kromě draslíku obsahuje také potřebný fosfor.

Růže pod sněhem iZdroj fotografie: Pixabay
Růži se vyplatí na zimu správně připravit

Růže vyžadují správné zazimování

V průběhu listopadu je nejvyšší čas na zazimování všech rostlin citlivých na mráz, včetně růží. Jejich kořeny ochráníte namulčováním některým z organických materiálů, ideální volbou je kompost. Vrstva mulče by měla být alespoň 20 cm vysoká, radí web iReceptář. Na jaře ji zase jednoduše rozhrnete. Přihrňte také kořenový krček a pokud pěstujete choulostivější odrůdy nebo se očekávají silné mrazy, můžete přisypat ještě listí nebo slámu a růže přikrýt do větší výšky chvojím.

Stromkové růže přioblékněte

Speciální přípravu na zimu vyžadují stromkové nebo popínavé odrůdy růží. Mladší stromkové růže můžete ohnout přes čípek, připevnit k zemi a přihrnout deseti centimetry zeminy, radí web Pro ženy. Vzrostlejší rostliny, které ohnout nejdou, a ty popínavé, musíte ochránit jinak – omotejte je nebo přikryjte bílou netkanou textilií nebo jutou. Prostor můžete vyplnit slámou, chvojím nebo novinami. Vyhněte se igelitovým pytlům, foliím a jiným neprodyšným materiálům. Další způsoby, jak růže chránit před mrazem, jsme na Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Jak pečujete o růže na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články