Účinná ochrana pro růže na záhonech: Při správném postupu je nezaskočí silné mrazy ani vydatná sněhová pokrývka

Zimní ochrana růží je velmi důležitá. Pokud ji zanedbáte, budete se velmi pravděpodobně na jaře potýkat s nepříjemnými následky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzimní péče o růže je důležitá. Pomůže jim totiž například se skvěle vyrovnat s mnohdy extrémními teplotami. Navíc jejich správnou ochranou zabráníte jarnímu rozmnožení nemocí, jako je například obávaná černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae) způsobovaná houbou s latinským názvem Marssonina rosae nebo rzivost růží alias rez růžová (Phragmidium mucronatum).

Které růže ochranu nepotřebují

Pro začátek je třeba si říci, že tuto péči nepotřebují úplně všechny druhy. Bez vaší péče se obejdou především růže nešlechtěné, jako například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa). Naopak růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa) patří mezi velmi náchylné druhy, které je nutné ochranou opatřit vždy. A to platí i pro všechny šlechtěné kultivary.

Čím zakrýt růže na zimu

Existuje celá řada vhodných materiálů, které mohou k tomuto účelu skvěle posloužit. Můžete se tedy řídit možnostmi své zahrady a zbytečně neutrácet.

Nejlepší zimní ochrana pro růže iZdroj fotografie: Depositphotos

Kryt z podzimních listů

Nejlepší je k tomuto účelu použít dub, takže se vyplatí vydat se za tímto materiálem do lesa nebo do parku. Pokud v okolí nemáte vhodný dub, ze kterého můžete sbírat listy, je lepší tuto metodu neaplikovat. Běžné listí ovocných stromů se totiž pro tento účel nehodí a růže ochrání jen velmi málo nebo dokonce vůbec ne.

Kryt ze smrkových větví

Přístřešek z větví musí být vystavěn poměrně volně (kvůli vytvoření vzduchových mezer). Jako doplněk je opět vhodné použít dubové listí, ovšem tentokrát si vystačíte i s jakýmkoliv jiným. Přístřešek ze smrkových větví je na výstavbu velmi jednoduchý. Myslete však na to, že musíte vybrat zdravé větve s hustým jehličnatým pokryvem, bez lišejníků a jakýchkoliv příznaků onemocnění.

Navršení zeminy ke kořenů

Pro tuto techniku se někdy používá také převzatý anglický název hilling. Nejde však to, že byste zeminu brali přímo od rostliny, tím byste totiž mohli poškodit její kořeny. Ve skutečnosti byste ji měli vzít ze zcela jiného zdroje. Nejlepší je k tomuto účelu použít lehkou rašelinu nebo humus, a to vše navršit do prudšího kopečku, aby voda z tání rychle opustila záhony a nemohla tak růže poškodit.

Nejlepší zimní ochrana pro růže iZdroj fotografie: Depositphotos

Mulčování růží pilinami

Tato metoda je také velmi oblíbená, ovšem ne vždy chrání rostliny tak, jak byste si představovali. Malé piliny se totiž rychle stlačují (mnohem lepší je proto používat například hlubší hobliny), a pokud panuje deštivý podzim s nočními mrazíky, pak se kolem kořenového krčku růže prakticky okamžitě vytvoří ledový „límec“. Ten bude později tát jen velmi obtížně. A během této doby může kořenový krček snadno namrznout a rostlina odumře.

Kryt z netkané textilie

Netkaná textilie patří mezi moderní a osvědčené způsoby zimního krytu rostlin. Je však třeba použít kvalitní bílou, jejíž cena je bohužel poměrně vysoká (můžete ji ovšem používat několik let za sebou, protože je opravdu odolná). Lze u ní také snadno zvolit stupeň izolace, a to jednoduše výběrem materiálu různé hustoty (ta se pohybuje od 40 do 60 g/m2 ). Pamatujte si však, že takto vyrobený kryt musí být suchý a vzdušný.

Podívejte se, jak na řez růží na podzim

Jak o své růže na podzim pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články