Podzim na zahradě. Které rostliny ještě můžete vysázet a které naopak musí bezpodmínečně ze záhonu?

                   

Podzim je zvláštní, ale nádherné roční období. Příroda se připravuje na zimu a stejně tak bychom na zimní období měli také my připravit svoji zahradu. Podzim je doba, kdy se vysazují jarní kvetoucí cibuloviny. Ovšem někdy je nutné také některé druhy rostlin ze zahrádky vykopat, aby v zemi nezmrzly. Víte, kterých rostlin se to týká a na co v tomto období nezapomenout?

Které cibuloviny sázet na podzim

Na podzim je vhodná doba vysadit mnoho jarních kvetoucích cibulovin. Platí to pro květiny, jako jsou narcisy, tulipány, hyacinty, modřence, sněženky, krokusy, okrasný česnek nebo okrasná sasanka. Tyto rostliny je vhodné vysadit v září nebo na počátku měsíce října. Při sázení můžete použít speciální prolamované koše, do nichž umístíte hned několik sazenic. Usnadní vám to jejich vykopávání v následujícím roce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Univerzálním pravidlem je, že hloubka výsadby by měla být trojnásobkem výšky cibule. V případě krokusů nebo sněženek by to mělo být asi pět centimetrů. Hyacinty, tulipány nebo narcisy je pak vhodné zasadit do hloubky kolem deseti centimetrů. Nejhlouběji je nutné zemi svěřit dekorativní česnek. Žádá si klidně i dvacet centimetrů hlubokou díru. Jmenované rostliny však nejsou všechny, které se sází na podzim.

Vysazování stromů na podzim

Na podzim je vhodné vysadit také bergenie, pelargonie, konvalinky nebo pivoňky. A pořídit si můžete i stromy: jabloně, hrušně nebo švestky. Naopak nevhodné je sázet broskve, třešně nebo višně. Podzim je rovněž nakloněný výsadbě jehličnanů i buku nebo dřišťálu. Říjen je pak vhodný pro nové sazenice růží. Ze zeleniny je možné zasadit česnek, cibuli, mrkev, petržel, kopr nebo špenát. Vhodná doba je i pro výsadbu zimního salátu, ale také mrazuvzdorných odrůd ředkviček nebo listové řepy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny, které nesnášejí mrazy

Naopak vykopat ze země byste měli tyto rostliny: begonie, frézie, lilie, pryskyřník asijský, jiřiny, canny, pelargónie nebo okrasný šťovík. V tomto případě je vhodné odříznout stonky asi dva centimetry nad zemí a poté opatrně vydlabat cibule z hlíny. Postupujte opravdu opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Cibule pak vyčistěte a osušte. Na zimu je uložte do truhlíků a posypte rašelinou. Poté je uskladněte na suchém místě až do jara.

Nejste si jistí, jak na výsadbu okrasných cibulovin? Jděte na to správně, krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články