Dekorace i domácí mazlíček. Řasokoule válcuje žebříčky popularity

                   

Už jste slyšeli o řasokouli, hitu pro amatérské pěstitele, bez kterého se v současné době neobejde snad žádný seznam zaručených tipů na dárek? Že ne? Tak se rychle informujte prostřednictvím tohoto článku a pak hurá do obchodu. Do této fascinující rostlinky se na následujících několika řádcích určitě zamilujete.

Superřasa z jezera

Řasokoule, případně také marimo či jezerní koule, je vlasovitá řasa vyskytující se na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku či Estonsku. Poprvé byla objevena v rakouských horách. Jejím přirozeným prostředím je jezerní mělčina. Poznáte ji podle:

  • Zdánlivě „chlupatého“ povrchu
  • Zelené barvy
  • Kulatého tvaru

Formuje se hned při vzniku přichycením na zrnko písku a následným „povalováním se“ na vodním dně. Roste velmi pomalu, v přírodě dosáhne rozměru maximálně 20–30 cm v průměru, při pěstování v nepůvodním prostředí zůstane menší.

Péči zvládne každý

Největší výhodou řasokoule je bez debat to, že ji můžete chovat v podstatě kdekoliv a ke spokojenému životu nepotřebuje takřka nic. Stačí ji umístit do libovolné nádoby s vodou. Líbit se jí bude v designové váze, v akváriu, kde bude bydlet spolu s rybičkami, i v zahradním jezírku. Živí se fotosyntézou, tudíž nepotřebuje žádnou speciální potravu. Nemusíte ji zalévat, a dokonce vydrží řadu dní zcela bez tekutin. Dbát je třeba pouze na kvalitu a pravidelnou výměnu vody, v níž řasokoule přebývá. Nejlépe jí bude ve studené vodě z jezírka či potoka. Pokud k ní nemáte přístup, postačí převařená voda z kohoutku.

Rostlina k pomilování

Marimo můžete brát nejen jako originální dekoraci, ale také jako milého, a přitom nenáročného domácího mazlíčka. Pro zachování tvaru je žádoucí čas od času kouli takzvaně pomazlit, tedy vzít ji do rukou a mírně poválet v dlaních pod slabým proudem vody. Za minimální péči se řasa odmění dlouhým životem. Společnost vám bude dělat desítky let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články