Dokonalá rostlinná dekorace, která nepotřebuje hlínu – to je tilandsie

                   

Tato rostlinka vás bezpochyby překvapí. K svému životu totiž nepotřebuje žádnou zeminu. Můžete ji tedy využít třeba jako závěsnou dekoraci nebo všude tam, kde na pořádný květináč není místo. Řeč je o tilandsii. Tu v přírodě najdete zachycenou na skalách nebo na kmenech stromů v oblasti Latinské Ameriky. Svými kořeny přitom neodebírá živiny z půdy ani z rostliny, na které vegetují. Jediné, co potřebují, je dostatečně vlhký okolní vzduch.

Exotická rostlina, která „pije“ vzduch

Tato rostlina existuje ve více než 400 druzích. Většina z nich má však shodný znak, a to že jejich kořeny v průběhu vývoje ztratily sací schopnost a slouží spíš jen k ukotvení rostliny na skále či stromu. Přísun výživy zajišťují tzv. trichomy umístěné na listech. Těmito „šupinkami“ přijímají jak vzdušnou vlhkost, tak dešťovou vodu, ke správné funkci je však potřeba, aby vzduch okolo rostlin nestál, ale proudil. Na proudění vzduchu je třeba myslet zejména tehdy, pokud tilandsie pěstujeme v okrasných sklenicích nebo v teráriu. Nestačí je tedy kamkoliv pověsit do prostoru a nechat je svému osudu, ale zajistit jim podmínky, které co možná nejvíce simulují jejich přirozené prostředí.

V bytě potřebují pravidelné rosení

Nejlépe se jim tedy bude dařit v dobře větraném skleníku, kde je dostatek světla a vlhkosti. V bytě pro ně musíme najít světlé místo, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky, a denně je rosit dešťovou nebo destilovanou vodou. Pozor dejte zejména na zimu, postačí jim teploty okolo deseti stupňů, ale nutný je stálý přísun slunečního světla. Jestliže je ale tilandsie celoročně ve vytápěném bytě, bude třeba jí poskytnout dostatek vlhkosti a přisvětlování umělým světlem. Aby tilandsie doma vykvetla, je třeba ji pravidelně hnojit rozpustným hnojivem, které ovšem ředíme až v 5x menší koncentraci, než je doporučená dávka pro běžné rostliny. Hnojivo aplikujeme jako postřik na list podle druhu 1x za 14 dní až 2 měsíce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články