Žebříček nejúžasnějších exotických rostlin, pokojových i venkovních. V českých podmínkách je zvládne pěstovat úplně každý

Některé exotické rostliny lze bez problému přizpůsobit evropským podmínkám. Není proto nemožné si na zahradě vytvořit orientální koutek.

Zdroj fotografie: Pixabay

Základem japonských nebo čínských zahrad je střídmost a jednoduchost. Formování prostředí vychází z principů Feng Shui, které předpokládají, že příroda a člověk jsou partneři. Kromě rostlin patří k japonským zahradám také kameny a pochopitelně i voda. Jde o symbolický význam protikladů, které se doplňují. Jistě jste již někdy slyšeli o jin a jang.

Ornamentální zahrada a bonsaje

Vegetace by měla tvořit harmonický prvek. Hlavní roli v ní pochopitelně hrají různé tóny zelené barvy. Je to barva jehličnanů a samozřejmě i trávy. Nemluvě o spoustě dalších rostlin. Pozornost byste měli věnovat detailům. Ideální tedy je volit do své zahrady zakrslé odrůdy nebo alespoň rostliny v zahradě tvarovat. Tato myšlenka je známá z umění bonsaistiky. Právě v tomto umění se nejvíce projevuje dlouhodobé a pečlivé prořezávání stromů a keřů.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro bonsai se nejvíce používá borovice, která je mimo jiné symbolem dlouhověkosti. Květinovými prvky východních zahrad pak často bývají rododendrony, případně azalky. Dekorativním prvkem orientální zahrady však může být i jen jedna poutavá rostlina, například magnólie. Může však jít také o ginko bilobu (jinan dvoulaločný), která má velmi zajímavý tvar listů, nebo také o javor. Nezapomeňte na to, že východní smýšlení se orientuje na minimalismus.

Asie na vašem balkóně

Orientálního charakteru můžete dosáhnout také na balkoně. Stačí vysadit fíkus v podobě bonsaie do plochého květináče a výzdobu doplnit o pár krásných kamenů. Asijskou atmosféru vytvoří také bambusové rostliny. Ty zároveň mohou oddělit váš balkon od sousedního. K východnímu smýšlení a klidu patří také káva nebo čaj. Obojí nejsou jen nápoje, ale také nádherné rostliny. Oba keře mají krásné lesklé, tmavě zelené listy. I tyto keře můžete vysadit do květináče a umístit je na balkon či domů.

Zdroj fotografie: Pixabay

Do domu si můžete pořídit také palmy. Nejznámější je štíhlá kokosová palma. Pokud chcete dostat domů exotickou džungli, pak si pořiďte dekorativní květiny, které jsou s džunglí spojené. Jde o orchideje, které jistě zná každý. Tyto květiny jsou považovány za symbol elegance. Exoticky vypadá také Bromeliaceae, tedy rodina ananasů. Možná na první pohled vypadají jako umělé, ale jde o zajímavou a neobvyklou výzdobu. Skvělé je, že patří mezi nenáročné rostliny.

Potřebujete načerpat inspiraci? Projděte se touto nádhernou japonskou zahradou, která má vše, co je třeba