Hnojení tújí v dubnu: Ideálním hnojivem je dusičnan amonný

Plot z tújí se vyplatí právě teď dobře pohnojit. Zezelená se a bude vypadat nádherně až do podzimu. A nepřijdou si na něj ani nemoci.

Hnojení tújí v dubnu: Ideálním hnojivem je dusičnan i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Duben představuje pro hnojení tújí i dalších okrasných dřevin podle webu VeseléBydlení opravdu vhodný okamžik. Doslova jim totiž připravuje půdu pro bujný růst a umožňuje jim maximálně využít nadcházející vegetační období.

Úloha dusičnanu amonného

Dusičnan amonný, silný zdroj dusíku, jako ideální hnojivo pro túje podle informací z webu Garlo na jaře obzvláště vyniká. Dusík má totiž zásadní význam pro podporu zeleného a bujného růstu rostlin a dusičnan amonný jim tuto živinu dodává velmi účinně a efektivně.

Obecně se doporučuje rozpustit 1 polévkovou lžíci dusičnanu amonného v 10 litrech vody, čímž vznikne roztok, který růst tújí okamžitě podpoří. „Před aplikací roztoku je nezbytné půdu kolem tújí zalít, aby se zabránilo spálení kořenů a zajistilo se dobré vstřebání živin,“ radí Zahradník Petr N. z Loučně.

Zavlažování a mulčování

Túje zbožňují dobře hydratované prostředí pro kořeny, a to zejména po horkém dni. Měli byste jim proto dopřát kvalitní mulčování kůrou, pilinami nebo čerstvě posekanou trávou, které napomůže udržet půdní vlhkost, udržuje túje svěží a zabraňuje jejich žloutnutí. A do mulče můžete přihodit i trochu dřevěného popela, který Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují.

Efektivní a přitom zcela nenáročné rozmnožování tújí v PET lahvi. Obejdou se zcela bez péče a zakoření rychle

A dřevným popelem můžete také hnojit takříkajíc napřímo. V takovém případě budete potřebovat asi 200 gramů popela na 1 metr čtvereční půdy. Úplně nejjednodušší je ho rozhodit po povrchu a poté zalít. Ale pokud chcete, aby se živiny k vašim rostlinám dostaly rychleji, budete ho muset trochu zapravit pod povrch třeba rýčem (ale pozor na poškození kořenů).

Pokud máte krásný živý plot z tújí a rádi byste se kochali jeho vitalitou po celé léto, musíte mu právě teď dodat ty správné živiny. iZdroj fotografie: blondinrikard / Creative Commons / CC BY-2.0
Pokud máte krásný živý plot z tújí a rádi byste se kochali jeho vitalitou po celé léto, musíte mu právě teď dodat ty správné živiny.

Jak na množení tújí

Pro ty, kteří chtějí své túje rozmnožit, je jaro také ideální. A čím začít? Podle oblíbeného návodu mé tety odříznutím zdravých, vzrostlých výhonů. Ty pak ošetřete růstovým stimulátorem a zasaďte je do mírně kyselého substrátu. Na podzim budou mít krásné kořeny, takže je stačí už jen vysadit do půdy.

Túje na zahradě a co o nich vědět

Jak se o své túje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články