Hnojiva, která musí být aplikována na podzim. Užitečné tipy pro zahradníky

                   

Podzim je časem pro údržbu zahrady a přípravu rostlin na zimu, práce zahradníků však v tento čas nekončí, protože musí připravit rostliny a stromy na období vegetačního klidu. V této době se tak sklízí úroda, ošetřují rostliny, zastřihávají větve a výhonky, a samozřejmě neméně důležité je hnojení. Hnojení na podzim je důležité, protože rostliny během svého vegetačního období z půdy braly živiny, podzim je čas, kdy je nutné tyto důležité látky zase dodat, aby byla půda dobře zásobena. Která hnojiva jsou vhodná pro použití na podzim?

Koňský hnůj

Je velmi cenným hnojivem, zejména pro užití ve sklenících a pařeništích. Podle řady zahradníků, kteří na něj nedají dopustit, neexistuje nic lepšího. Vhodné je použití před zimou, aby se využil potenciál všech výživných látek. Aplikuje se přibližně 3 kg hnoje na 1 m². Velmi užitečné je koňský hnůj přidat také ke všem ovocným stromům, ale také do zeleninových záhonů. U záhonů se používá na prázdnou půdu, aby se rostliny nespálily.

Kravský hnůj

Kravský hnůj je čistě organické hnojivo taktéž mezi zahradníky oblíbené. Spotřebuje se 5-6 kg na 1 m². Čerstvý kravský hnůj se používá také do kompostu. Hnůj obsahuje hodně dusíku.

Ptačí trus

Je nejkoncentrovanějším organickým hnojivem, vhodné použití je na jahody. Rostliny se zalévají zředěným roztokem 1:15. Vhodné je hnojit zeleninu, ale i balkonové nebo pokojové rostliny.

Kompost

V kompostu se běžně recykluje veškerý organický odpad ze zahrady i z kuchyně, je vhodné do něj pravidelně vpravovat kravský hnůj. Kompost dodává rostlinám živiny, ale také urychluje vývoj a dozrávání. Ideální je kompostem hnojit půdu pod bramborami, uspíšíte tak sklizeň o dva týdny.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Popel

Popelem se zahnojují těžké jílovité půdy, na jiné půdy se nepoužívá.

Superfosfát

Je univerzálním hnojivem pro všechny typy půdy a zahnojují se jím všechny druhy rostlin. Existuje několik typů superfosfátů, aplikuje se vždy dle návodu.

Síran draselný

Nejčastější použití je v kombinaci s dusíkatými nebo fosforovými hnojivy. Použití je zvláště vhodné ke hnojení ovocných stromků a keřů – rybízu, angreštu, malin, ale také jahod. Síran draselný taktéž zvyšuje odolnost keřů v období chladných zim. Aplikuje se 30 g/m².

Chlorid vápenatý

Hnojivo užitečné pro většinu plodin? Aplikuje se 20 g/m² chloridu vápenatého pro vyživení vápníkem, chlor se totiž během zimy z půdy odpaří. Velmi vhodné je hnojit jím jabloně a hrušně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články