Houby na zahradě? Žádné nebezpečí, ale velký pomocník

                   

Když se řeknou houby a plísně, asi každý si vybaví spíše něco negativního. Respektive ne něco, co byste chtěli mít na své pěstěné zahrádce.  V určité formě ale mohou být velmi prospěšné. Bez mykorhizních hub by to v přírodě příliš nefungovalo, a zahrada není výjimkou.

Mykorhizní houby vytvářejí s kořenovým systémem až dvou třetin rostlin symbiotický vztah. Kořenům rostlin tato spolupráce velmi pomáhá a podporuje jejich zdravý růst. Pro vaši zahrádku tedy i houby mohou být užitečné.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Hub se bát nemusíte

Propojením rostliny s houbou dochází ke zvětšení objemu kořenového systému, což jí umožňuje přijímat více vody s rozpuštěnými minerálními solemi, a to i z větší vzdálenosti, což ovlivňuje bohatost olistění a květů, dobu květu a plodnost. Houbový plášť rostlinu brání před půdními parazity včetně parazitních hub a plísní, mrazem, přehnojením a mírní stres z přesazení. Skvělé ale je, že ani houba nepřijde zkrátka. Na oplátku dostává od rostliny potřebné živiny.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pozvěte houby k vám do zahrady

A jaké houby tedy můžete na své zahrádce podporovat? K nejznámějším přátelským houbám patří Trichoderma, která se probourá buněčnou stěnou parazitické houby a postupně ji stráví.
Plíseň Pythium oligandrum, které se někdy taky říká chytrá houba, si stejným způsobem poradí s dřevokaznými houbami. Pokud si úplně nevíte rady, nechte si poradit v zahradnictví.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

A jak tyto houby na vaši zahradu dostat? Často bývají součástí zahradnického substrátu, takže možná ani nevíte, že tyto nenápadné pomocníky už na zahradě dávno máte. K růstu tyto houby potřebují především vlhko a teplo, takže během zimy se jejich růst zastavuje, a dokonce mohou zcela uhynout. Na jaře je tedy vhodné je do půdy dostat znovu. Každopádně je dobré vědět, že houby nepředstavují pro vaše zahradničení nebezpečí, ale někdy mohou velmi prospět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články