I jehličnany by se měly hnojit, zimu pak přežijí jedna báseň

I když mají jehličnany pěstované na zahradě pověst odolných rostlin, bylo by chybou na ně přes zimu zapomenout – hodí se jim například optimalizovaný přísun živin.

Kdy je túje nebezpečná i Zdroj fotografie: blondinrikard / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Jehličnany se svými elegantními pyramidálními tvary jsou malebným doplňkem každé zahrady nebo pozemku. Udržení jejich krásy a zajištění jejich vitality v drsných zimních měsících však vyžaduje pečlivou péči, zejména pokud jde o hnojení.

Čím hnojit jehličnany v zimě

Specializované obchody nabízejí řadu hnojiv přizpůsobených jehličnanům, která slibují dostatečnou výživu a podporu. Navzdory této dostupnosti se mnozí začátečníci často dopouštějí osudové chyby – a to jednoduše proto, že svým rostlinám chtějí tak trochu dopřát. Tato specializovaná hnojiva totiž jehličnanům poskytují potřebné živiny nezbytné pro jejich růst a vývoj – ovšem jen v případě, že se používají podle návodu.

„Jakmile je naddimenzujete, můžete tím vyvolat nadměrný růst nebo naopak utlumit vývoj. A to byste zcela jistě nechtěli,“ připomíná zahradník a náš pravidelný čtenář Jiří M. z Kunčic pod Ondřejníkem, který nám poslal poměrně podrobný mail.

Když hnojit, tak bez dusíku

Pokud chcete vsadit na domácí hnojiva, musíte také vybírat opatrně. Hnojiva obsahující vysoké množství dusíku podporující vegetativní růst, kvetení a tvorbu plodů (jako je například uleželý hnůj nebo kompost) jsou pro podzimní a zimní použití zcela nevhodná. Nadměrné množství dusíku v tomto období totiž může podle informací z webu ČeskéStavby výrazně ovlivnit schopnost rostlin odolávat zimě, což vede k jejich zranitelnosti vůči mrazu.

Jak často je třeba hnojit

Během podzimu je vhodné prodloužit intervaly mezi hnojením jehličnanů zhruba na dvojnásobek oproti těm běžně doporučovaným. S postupující sezónou se totiž postupně dostávají do stavu klidu a vyžadují sníženou výživu. Pokud navíc bývá podzim sušší, nezapomínejte ani na zálivku, zdůrazňuje Stanislava Brádlová pro Region.Rozhlas.

Geniální způsoby využití jehličí: Přírodní antibiotikum, obrana před útokem krtků i dobrý podpalovač

To, co se na jaře jeví jako zmrzlý smrk, cypřišek, borovička nebo jakýkoli jiný jehličnan, je ve skutečnosti uschlý keř nebo strom, kterého dohnalo fyziologické sucho,“ doplňuje ještě pan Jiří. V zahradnictví mi tuhle informaci potvrdili, a navíc doporučili zalévat stromky výhradně v bezmrazých dnech, což prý účinně předchází jejich poškození mrazem.

Aby vaše jehličnaté okrasy zahrady přežily zimu zcela bez úhony, vyplatí se je dobře pohnojit – když nic nezanedbáte, mrazy jim neublíží iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše jehličnaté okrasy zahrady přežily zimu zcela bez úhony, vyplatí se je dobře pohnojit – když nic nezanedbáte, mrazy jim neublíží

Multifunkční doplněk zahrad

Velmi oblíbeným jehličnanem pro pěstování v zahradě je túje – není však jen okrasná. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozornili i na jedovatost této dřeviny, a také na její odpuzující účinky na hraboše. Obojí je rozhodně dobré vést v patrnosti.

Stálezelené keře pro lepší náladu v zimě aneb co použít místo jehličnanů, když chcete mít krásnou zahradu i během zimy

Jaké okrasné dřeviny pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články