Toxická okrasa českých zahrad: Túje se tváří neškodně, je však vysoce jedovatá

Jen těžko lze najít oblíbenější rostlinu na živý plot, než je právě túje. Někteří odborníci však její výsadbu na zahrady nedoporučují.

Pokud si chcete užívat pohled na vlastní živý plot z tújí, nemusíte kupovat sazenice. Rostliny si jednoduše namnožíte z řízků. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Túje (zvané rovněž zerav či Thuja) patří do čeledi cypřišovitých a v zahradách se často používají pro tvorbu živých plotů. Někteří odborníci však jejich výsadbu příliš nedoporučují, protože podle některých zjištění mohou být pro život na zahradě toxické. Co je na tom pravdy?

Je túje jedovatá nebo ne?

Pokud máte na zahradě túje, není důvod k panice. Zda je rostlina jedovatá, závisí na způsobu použití a také na délce vystavení jejímu působení. Při dodržení základních pravidel péče o rostliny je tak riziko nežádoucích účinků na zdraví vaše nebo vašich mazlíčků opravdu minimální. Problémem je především thujon, který může mít negativní vliv na zdraví – ovšem pouze ve velmi specifických situacích.

Kdy je túje nebezpečná

Je tedy třeba zabránit dětem nebo domácím mazlíčkům konzumovat velké množství jehličí nebo větviček – v případě požití se ihned poraďte se svým veterinářem nebo pediatrem. Jejich chuť naštěstí není nijak příjemná, takže obvykle tyto potíže nehrozí. Běžný kontakt s těmito stromy jim tedy ublížit rozhodně nemůže (i tak však můžete na živý plot pro jistotu použít jiné dřeviny – třeba nenáročnou bobkovišeň).

Jak rozmnožit túje na zahradě iZdroj fotografie: Freepik

Thujon v rostlinné říši

Za připomenutí stojí také to, že thujon je přítomen v mnoha dalších rostlinách, které se běžně používají v lidovém i přírodním léčitelství a běžně se vyskytují v našem okolí. Pokud je chcete užívat jako lék, musíte se poradit se svým lékařem nebo alespoň s odborníkem na bylinky. Pokud se totiž používají s mírou a podle pokynů, nejsou nijak škodlivé. Thujon se nachází například v:

  • šalvěji,
  • vratiči,
  • pelyňku apod.

V malých dávkách však podporuje trávicí a pohybový systém a působí pozitivně na nervový systém. Proto se thujon se také používá v některých léčivech a v lidovém léčitelství.

Túje se po zimě opět krásně zazelenají. iZdroj fotografie: Pixabay

Nejčastější příznaky otravy thujonem

Největší množství thujonu se v tújích nachází v jehličí. Pokud by náhodou došlo ke konzumaci jejich většího množství, může thujon způsobit dušnost, křeče, halucinace, bolesti hlavy, srdeční arytmii, trávicí potíže, bušení srdce či nevolnost. K otravě však může dojít i po požití alkoholu domácí výroby vyrobeného z rostlin s vysokým obsahem thujonu. To se však naštěstí tújí nijak netýká.

Pozor na kontakt s pokožkou

Pokud jde o každodenní kontakt s tújemi, je třeba si uvědomit, že mohou způsobit podráždění kůže a vyrážky. Proto je nutné provádět veškerou péči o rostliny v rukavicích a v oblečení s dlouhým rukávem. Samozřejmě to záleží na vašem těle a jeho sklonech k alergiím. Ne každý, kdo stříhá živý plot z túje, bude mít problémy s kůží. Je však rozhodně lepší být opatrný. Pokud máte podezření na otravu thujonem nebo jinými látkami v této rostlině, obraťte se na lékaře nebo odborníka na jedovaté rostliny.

Jak je to vlastně s tújemi aneb vše, co o nich potřebujete vědět

Jaké dřeviny používáte na živý plot v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články