I leden je ideální čas pro sázení rostlin, skvěle se bude dařit například petrklíči

Petrklíče jsou trvalky, které mohou být vysazeny prakticky po celé období roku – k tomu, aby se jim dařilo, potřebují jen málo.

i Zdroj fotografie: kallerna / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Navzdory všeobecnému přesvědčení je leden pro výsadbu některých rostlin ideální dobou. Týká se to například prvosenek, které díky tomu dokážou velmi brzy vykvést. Vždy je však třeba dodržet několik důležitých pravidel.

Jak vysazovat petrklíče v lednu

Pokud se vám v obchodě zalíbily roztomilé primulky, pamatujte si, že je rozhodně nesmíte hned vysadit do záhonu. Naopak – nejdříve je aklimatizujte na chladné chodbě, jak radí web ZahradnictvíKrhut.. A pokud budou venku panovat teploty nad bodem mrazu, klidně je vysaďte do volné půdy. Před příchodem mrazů je však pro jistotu zakryjte chvojím – dostatečně odolné budou až příští rok. S chvojím však podle mých zkušeností přežijí i ty šlechtěné.

Pěstování prvosenek ze semen v lednu

Ale petrklíče si můžete vypěstovat i ze semen. Ta čerstvá nevyžadují stratifikaci, ale starší semena by se měla několik týdnů uchovávat v chladničce, aby se aktivovala. Doporučuji si proto vždy ověřit stáří semen, která pořizujete. Vysejte je do kypré půdy, lehce utužte a navlhčete. Nádobu zakryjte sklem nebo fólií a umístěte ji na tmavé místo při teplotě 18 až 20 °C. První klíčky se objeví za 2 až 4 týdny. V dubnu nebo květnu je pak možné rostliny přesadit do volné půdy.

Všechny druhy petrklíčů budou růst o sto šest. Světová pěstitelka radí, jak docílit nejen delší doby květu

Výsev verbeny v lednu

V lednu však můžete celou řadu rostlin začít pěstovat i ze semínka. Jde například o verbeny, nízko rostoucí letničky, kvetou v různých odstínech od července do října. Lze je pěstovat i na slunném balkoně, protože jsou odolné vůči suchu i chorobám. Mají však dlouhou, tříměsíční vegetační dobu, proto se jejich semena vysévají už koncem ledna. Stačí je jednoduše rozprostřít po povrchu navlhčené půdy, zakrýt fólií a umístit na teplé místo. První klíčky lze očekávat za 1 až 3 týdny. V polovině května by pak měly být sazenice přesazeny do volné půdy.

Právě teď může být výsev těch správných rostlin skvělým způsobem, jak začít nový rok v zahradě – nechte si poradit s konkrétními druhy. iZdroj fotografie: Pixabay
Právě teď může být výsev těch správných rostlin skvělým způsobem, jak začít nový rok v zahradě – nechte si poradit s konkrétními druhy

Co ještě vysévat v lednu

Mezi další rostliny vhodné pro výsev v tomto zimním měsíci patří podle webu iReceptář i celá řada těch užitkových. Jde například o:

  • Papriky (včetně chilli papriček)
  • Rajčata
  • Celer
  • Květák
  • Salát
  • Mochyně
  • Brokolice
  • Kedlubna

Například předpěstování muškátů se Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti již podrobně věnovali. Zvládne to opravdu úplně každý.

Kompletní průvodce výsadbou oblíbených petrklíčů

Jak svůj rok na zahradě začínáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články