Aby vám příští rok šeříky opět hojně vykvetly a rozrostly se, udělejte už nyní jednu zásadní maličkost

                   

Na zahrádkách měly tyto keře již naše babičky. Umí totiž své blízké i daleké okolí oslnit množstvím nádherně barevných květů s pronikavou vůní. A to nejenom ve fialové, ale i v růžové, bílé nebo žíhané variantě. Opakované bohaté kvetení šeříků však není samozřejmost. Musíte v tom tyto půvabné rostliny také vhodně podpořit.

Jak mít šeříky v plném květu i během příštího roku

Vsadit byste měli zejména na správnou péči po odkvětu. Pokud je to jen trochu možné, všechna stará květenství odstraňte ještě dřív, než zcela uschnou. Šeřík se tak nebude vysilovat a uchová si sílu i pro další sezónu. Naopak pokud byste tvorbu plodů dopustili, kvetl by příští rok jen opravdu minimálně.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Vsaďte na ta správná hnojiva

Jakmile šeřík odkvete, zaslouží si vyživit. Umí naši zahradu nádherně rozzářit a k tomu potřebuje dostatek živin. Ihned po odkvětu mu proto dopřejte hnojiva, v nichž najde dostatečné množství fosforu, na podzim by pak měl převažovat spíše draslík. Nejlépe reaguje na tekuté přípravky, nicméně můžete použít i granule, které se zapracovávají do půdy. Místo chemie lze samozřejmě použít také výživný dřevěný popel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dejte si pozor na dostatečnou zálivku

Šeříky ohrožuje také sucho. Tomu můžete předejít správnou frekvencí závlahy. Pokud je sucho, zaslouží si keře zavlažit 1–2x do týdne, naopak během mokrého léta postačí i zálivka 1x za měsíc. A kdy s ní přestat? Nejlépe v polovině září (opět se řiďte počasím). Během zimy však také občasná závlaha neuškodí, jen si k ní vybírejte bezmrazé dny.

Šeříky lze namnožit i řízkováním

Další péče o šeříky je už nenáročná

Pokud máte tohle všechno splněné, pak vaše úloha končí. Do konce srpna ještě můžete šeříky natvarovat podle potřeby. Snesou toho hodně. Jen se připravte na to, že po radikálním řezu nejspíš nebudou příští rok tolik kvést. To je zcela v pořádku, následující rok pak obrazí o to víc. Zahradních nůžek se proto v jejich případě určitě nebojte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články