Růže jsou krásné, ale velmi jemné květiny, kterým se ne vždy daří tak, jak bychom chtěli. Proto je třeba se o ně na podzim řádně postarat.
Před příchodem zimy potřebují růže (Rosa) vhodnou péči, aby vás s příchodem jara mohly opět těšit svým jedinečným vzhledem a nevšední vůní. Podzimní péče by se však neměla omezit jen na ostříhání starých květů. Stejně důležitý je i postřik nebo správný řez.
Jak chránit růže před chladem
Pro začátek je vhodné zbavit kořeny růží plevelů a vsadit na tzv. hrůbkování. To spočívá v tom, že se kolem rostliny navrší kopec kompostu nebo zeminy, a to do výšky asi 20 cm. Vyšší keře je pak vhodné ještě částečně zakrýt slámou, smrkovými a jedlovými větvemi, nebo speciální netkanou textilií dostupnou v zahradních obchodech. Keřové a kontejnerové růže je pak vhodné pevně svázat slaměnými rohožemi.
Pnoucí růže je vhodné odvázat od podpěr (pokud je to možné), položit je na zem a přikrýt slámou nebo chvojím. Divoké a nešlechtěné druhy, jako je například růže šípková (Rosa canina), růže dužnoplodá (Rosa villosa pomifera) a růže svraskalá (Rosa rugosa) není třeba přikrývat a chránit před zimou. Odolné jsou dostatečně.
Kdy zimní ochranu odstranit
Zimní kryty je třeba odejmout v březnu nebo dubnu (podle počasí), a to vždy během zamračených dní. Několik dní poté je vhodné odstranit i hrůbky, které jste vybudovali u paty keřů. Pokud byste pod nimi růže nechali příliš dlouho, hrozilo by jejich poškození. Nejpozději tuto ochranu odstraňujte u velmi náchylné druhů, jako je například růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa).
Jak prořezávat růže na podzim
Další důležitým bodem podzimní péče o růže je také řez. Na podzim se však vyhněte velkým zásahům, protože řezné rány se budou v chladných dnech regenerovat pomaleji a keř může být poškozen mrazem. Na podzim je proto vhodné se zbavit pouze slabých, nemocných nebo uschlých výhonů. Při prořezávání vždy používejte nůžky s čistou a ostrou čepelí.
Neostré nástroje totiž na keřích zanechávají rány s roztřepenými okraji, kterými snadno proniknou původci chorob a další nežádoucí mikroorganismy. Nůžky také před použitím či přechodem na další keř vydezinfikujte, zabráníte tak přenosu chorob z jedné rostliny na druhou.
Podzimní hnojení růží
Na podzim se pro růže doporučuje používat především hnojiva obsahující draslík a fosfor. Právě díky těmto minerálům totiž výhony rychleji dřevnatí a stávají se odolnějšími vůči mrazu a zimě. A kdy je vhodné růže přihnojit? Nejlépe během v září, nejpozději v říjnu – ovšem vždy před prvním mrazem.
Nezapomeňte na údržbu okolí
Podzimní úklid může také pomoci ochránit růže před nemocemi a škůdci, kteří se ukrývají ve spadaném listí. Soustřeďte se proto na pečlivé uklizení trávníku od spadaného suchého listí a větviček. Trávník samotný pak posekejte na délku asi 4 cm, přičemž poslední seč by měla být provedena na přelomu října a listopadu. A nezapomeňte ani na tzv. provzdušňování trávníku.